Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Kulbak czarny
Sciaena umbra
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sciaena umbra

Budowa zewnętrzna: Silne, wygrzbiecone ciało o tępym pysku. Profil głowy zaokrąglony. Szeroki, prawie poziomy otwór gębowy, sięgający do tylnej krawędzi oka. Cienkie, duże łuski ktenoidalne (grzebykowe), na głowie nieco mniejsze. Wyraźna linia boczna rozciągająca się aż do płetwy ogonowej. Wysoki (szeroki) trzon ogona. Dwie, połączone wąskim płatem skórnym, płetwy grzbietowe. Pierwsza z 10 kolcami, druga z 1 kolcem i 23-25 promieniami miękkimi; jest ona prawie dwukrotnie dłuższa od pierwszej. Krótka płetwa odbytowa z 2 kolcami (drugi silniej rozwinięty) i 7-8 miękkimi promieniami. Tylna krawędź płetwy ogonowej jest u młodych ryb słabo wcięta, u dorosłych zaś prosta lub lekko zaokrąglona. Bardzo duże kamyki słuchowe (otolity). Silnie rozwinięty pęcherz pławny. Grzbiet i boki brązowomosiężne ze złocistym połyskiem. Strona brzuszna jaśniejsza, srebrzyście lśniąca. Wszystkie płetwy ciemne, jednak kolce płetw brzusznych i odbytowej są lśniąco białe, stąd pod wodą są bardzo widoczne. Maksymalna długość 70 cm.

Sciaena umbra - Kulbak czarny
Rycina gatunku Sciaena umbra


Występowanie: Północny Atlantyk od przybrzeżnych wód Senegalu, Mauretanii, Maroka i Wysp Kanaryjskich do południowych wybrzeży Portugalii; mniej licznie także w południowej części Zatoki Biskajskiej. Morze Śródziemne, Czarne i Azowskie. Przebywa zwykle w płytkiej wodzie na głębokości od 5 do 20 m, ponad klifowym. skalistym podłożem i pomiędzy skalnymi blokami. Niejednokrotnie również w pobliżu wodnych łąk.

Tryb życia: Kulbak czarny w ciągu dnia trzyma się w małych grupkach blisko swej kryjówki; stoi zupełnie spokojnie, poruszając jedynie lekko płetwą ogonową. Nocą wyrusza na polowanie. Tarło w Morzu Śródziemnym odbywa się późną wiosną oraz w miesiącach letnich.

Odżywianie: Małe ryby, kraby i mięczaki.

Uwagi: Kulbak czarny potrafi, tak jak większość kulbinowatych wydawać dźwięki. Pęcherz pławny służy mu w tym przypadku jako narząd rezonansowy. Dźwięki powstają w wyniku szybkich skurczów mięśni, przenoszonych na pęcherz pławny poprzez ścięgno umieszczone na jego grzbietowej części. Mięśnie te mogą się kurczyć z częstotliwością 24 razy na sekundę, wprowadzając ściany pęchrza w stan wibracji.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski