Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Drum kanaryjski
Umbrina canariensis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Umbrina canariensis

Budowa zewnętrzna: Krępe, krótkie, wygrzbiecone ciało o bardzo zaokrąglonym, krótkim pysku. Szczęka dolna z jednym, krótkim, grubym, na końcu perforowanym wąsikiem. Płetwa grzbietowa dwudzielna, bez wolnej przestrzeni pomiędzy obydwiema jej częściami. W pierwszej 10 kolców, w drugiej 1 kolec i 27-31 promieni miękkich. Płetwa odbytowa z 2 kolcami i 7-8 promieniami miękkimi. Płetwa ogonowa gruba z tylną krawędzią, wygięta w kształcie litery S. Większość łusek ktenoidalnych (z ząbkowaną tylną krawędzią), na pysku i spodniej stronie łuski cykloidalne (gładkie krawędzie, koncentryczne pierścienie rocznych przyrostów). Jednokomorowy pęcherz pławny. Ubarwienie ciała szarosrebrzyste do ciemnosrebrzystego. Ciemne, podłużne paski na grzbiecie i powyżej linii bocznej, sięgające niejednokrotnie aż do głowy. Koniec drugiej płetwy grzbietowej, płetw brzusznych, piersiowych, odbytowej i ogonowej - ciemnoszary do czarnego. Krawędź wieczka skrzelowego ciemnobrązowa. Długość ciała wynosi około 40 cm, maksymalnie do 65 cm.

Umbrina canariensis - Drum kanaryjski
Rycina gatunku Umbrina canariensis


Występowanie: Wybrzeże Atlantyku od Zatoki Biskajskiej na południe do Angoli, zachodnia część Morza Śródziemnego od Gibraltaru do Sycylii i Algierii.

Tryb życia: Żyje w warstwach wody na głębokości 50-300 m ponad mulistym i piaszczystym podłożem. Młode ryby trzymają się blisko brzegów. Tarło od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Odżywianie: Zwierzęta denne, małe raki, robaki i inne żyjące na dnie bekręgowce.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski