Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Seriola olbrzymia
Seriola dumerili
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Seriola dumerili

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, bocznie ścieśnione ciało o niskim trzonie ogona. Profil głowy lekko zakrzywiony. Oczy małe. Pysk długi, zaokrąglony. Szeroki, prawie poziomy otwór gębowy sięga prawie do przedniej krawędzi oka. Szczęka dolna lekko wysunięta;150-180 bardzo małych łusek kolistych wzdłuż linii bocznej. Dwie płetwy grzbietowe; pierwsza wielokrotnie mniejsza z 6-8 kolcami, druga bardzo długa z 34-39 miękkimi promieniami, z których pierwsze są wydłużone. Długa płetwa odbytowa, bez wolnych, stojących przed nią kolców; kształtem swym podobna jest do drugiej płetwy grzbietowej (podwyższona przednia część). Ma 2 kolce i 18-20 promieni miękkich. Duża płetwa ogonowa o widlasto, głęboko wciętej tylnej krawędzi. Grzbiet niebiesko- lub szarosrebrzysty. Boki jaśniejsze ze złocistym połyskiem. Strona brzuszna biała, srebrzyście lśniąca. Płetwa ogonowa żółtawa. Od karku do oczu biegną rozmyte, ciemne paski. Młode ryby o podstawowym, żółtawym ubarwieniu, z poprzecznymi, ciemnymi paskami i żółtą, świecącą tęczówką oka. Maksymalna długość 2 m. Spokrewnionym gatunkiem jest Seriola rivoliana — występująca w zachodnim Atlantyku od północnej Karoliny do Argentynę i we wschodnim Atlantyku od Madery do południowej Afryki, oraz Seriola zebra (Seriola zonata) - zamieszkująca Zatokę Meksykańską i Karaiby, a w Atlantyku wschodnim akweny od Portugalii i Madery do Afryki Południowej.

Seriola dumerili - Seriola olbrzymia
Rycina gatunku Seriola dumerili


Występowanie: W ciepłych i umiarkowanych wodach Atlantyku. Na zachodzie od północnych wybrzeży USA do Brazylii, na wschodzie od Zatoki Biskajskiej do Zatoki Gwinejskiej (często u wybrzeży Senegalu). Na północy rzadko dociera do południowych wybrzeży Anglii. Obecna w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia: Seriola olbrzymia trzyma się zwykle w małych stadkach, w pobliżu skalistych wybrzeży, gdzie poluje na małe ryby. Tarło w miesiącach wiosennych i letnich, zależnie od obszaru występowania. Jej biologia jest słabo poznana.

Odżywianie: Kraby, kałamarnice, małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski