Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Ryba pilot, pilot
Naucrates ductor
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Naucrates ductor

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, bocznie ścieśnione ciało o niskim trzonie ogonowym. Profil głowy lekko łukowato wygięty. Oczy duże. Pysk zaokrąglony. Szeroki, prawie poziomy otwór gębowy sięga poniżej oka. Bardzo małe, koliste łuski, które zachodzą również na policzki. Linia boczna z kilem biegnącym wzdłuż trzonu ogonowego. Dwie płetwy grzbietowe, z których pierwsza u osobników dorosłych składa się z 4-5 wolno stojących (nie połączonych błoną) kolców. Płetwa druga jest bardzo długa z 1 kolcem i 26-28 promieniami miękkimi. Przed płetwą odbytową 2 krótkie, wolno stojące kolce, dalej w płetwie 1 kolec i 16-18 promieni miękkich. Płetwy piersiowe krótkie i szerokie, o takiej samej długości jak płetwy brzuszne. Duża płetwa ogonowa z głęboko wciętą tylną krawędzią. Ubarwienie niebieskoszare z 5-7 niebiesko- lub brązowoczarnymi, poprzecznymi pasami (pojawiają się u młodych ryb od długości 36 mm), rozciągającymi się również na drugą płetwę grzbietową i płetwę odbytową. Przeciętna długość wynosi do 35 cm, rzadko do 70 cm.

Naucrates ductor - Ryba pilot, pilot
Rycina gatunku Naucrates ductor


Występowanie: We wszystkich ciepłych i umiarkowanie ciepłych morzach kuli ziemskiej; w północno-wschodnim Atlantyku od Maroka, Madery, Azorów i Biskajów do Wysp Brytyjskich na północy. Także w Morzu Śródziemnym. Przebywa w strefie wolnej wody.

Tryb życia: Pilotem, czy też rybą pilot gatunek ten nazwany został dlatego, gdyż rzekomo naprowadza rekina na jego potencjalną ofiarę. Młode ryby trzymają się w małych stadkach pod parasolami dużych meduz, pod pływającymi przedmiotami oraz wodorostami. Osobniki dorosłe chętnie przebywają w pobliżu rekinów, mant, dużych, morskich żółwi, a także łodzi, towarzysząc w ich wędrówce. Tarło w miesiącach jesiennych i zimowych. Ikra (o średnicy 1,3 mm) i larwy są pelagiczne. Gatunek ten w czasie swego rozwoju przechodzi kilka stadiów larwalnych. Larwy o długości od 5 do 10 mm mają na głowie spiczaste kolce (Stadium xystophorus).

Odżywianie: Głównie skorupiaki planktonowe oraz resztki z posiłków rekinów i innych wielkich drapieżników.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski