Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wstęgówka
Cepola macrophthalma
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Cepola macrophthalma

Budowa zewnętrzna: Niezwykle wydłużone, wąskie wstęgowate ciało, zwężające się równomiernie od głowy do ogona. Głowa mała, zakończona tępym pyskiem. Otwór gębowy szeroki, skierowany skośnie ku górze, wyposażony w spiczaste, zakrzywione do środka zęby; na obydwu szczękach są podobne. Oczy duże o średnicy wynoszącej 1/3 długości głowy. Łuski bardzo małe. Długa, sięgająca od głowy do ogona płetwa grzbietowa z 67-69 miękkimi promieniami. Płetwa odbytowa nieco krótsza, z 56-62 miękkimi promieniami. Smukła płetwa ogonowa o nitkowato wydłużonych promieniach. Ubarwienie grzbietu czerwonawe. Boki rozjaśniające się, srebrzyście lśniące. Strona brzuszna pomarańczowa lub żółta. Płetwa grzbietowa żółta, z dużą, czerwoną plamą w przedniej części. Płetwa odbytowa żółta, płetwy piersiowe różowe. Płetwa ogonowa czerwonawa. Długość od 30 do 50 cm, rzadko do 70 cm.

Cepola macrophthalma - Wstęgówka
Rycina gatunku Cepola macrophthalma


Występowanie: Północny Atlantyk od Senegalu do Wysp Brytyjskich, zachodnie rejony kanału La Manche, Morze Śródziemne; rzadziej w jego wschodniej części. Nie występuje w Morzu Czarnym. Zwykle przebywa ponad mulistym podłożem na głębokości 70-200 m, rzadziej wśród podwodnych łąk i ponad skalistym dnem. Czasami, zwłaszcza po sztormowej pogodzie, spotkać ją można w płytkich, przybrzeżnych wodach.

Tryb życia: Ryba denna, zagrzebująca się w miękkim podłożu lub przebywająca pod różnymi przedmiotami oraz w szczelinach. Spędza tutaj większość dnia. Dopiero wraz z nastaniem mroku wyrusza, by polować na zdobycz. Mało wiadomo o biologii jej rozrodu.

Odżywianie: Głównie skorupiaki i plankton.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski