Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Chromis kasztanowy
Chromis chromis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chromis chromis

Budowa zewnętrzna: Owalne, wygrzbiecone, bocznie ścieśnione ciało o szeroko, widlasto wciętej płetwie ogonowej. Mały, końcowy, skośnie skierowany ku górze otwór gębowy. Łuski bardzo duże, 24-30 wzdłuż linii bocznej. Długa płetwa grzbietowa z 14 twardymi i 10-11 miękkimi promieniami; tylna część płetwy wyższa. W płetwie odbytowej 2 twarde i 10-12 miękkich promieni. Osobniki dorosłe są ciemnobrązowe, z ciemno obramowanymi łuskami. Młode ryby, do długości 1 m, mają na głowie niebiesko połyskujące paski. Maksymalna długość 15 cm.

Chromis chromis - Chromis kasztanowy
Rycina gatunku Chromis chromis


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Portugalii do Angoli. Morze Śródziemne. Przebywa zwykle ponad skalistym podłożem strefy brzegowej, rzadko poniżej głębokości 25 m. Młode ryby chronią się w zagłębieniach dna i szczelinach skalnych, gdzie licznie występują późnym latem.

Tryb życia: Jeden z najliczniejszych gatunków Morza Śródziemnego (jedyny przedstawiciel szeroko rozprzestrzenionej w tropikach rodziny garbikowatych); przebywa w dużych stadach, trzymając się swojego rewiru. Tarło od czerwca do lipca. Stado składające się z osobników obydwu płci wybiera zwykle na głębokości 2-15 m skłon skalny (czasami w głębszej wodzie także piaszczystą ławicę) jako miejsce tarła. Samce ruchami płetwy ogonowej i podrygującymi ruchami ciała starają się teraz zwrócić na siebie uwagę samic. Trzymają się one z boku w gromadzie, wpływając tylko od czasu do czasu na tarlisko celem złożenia ikry, która jest natychmiast zapładniana przez samce pielęgnujące złożone jaja; wachlującymi ruchami płetw zapewniają dopływ świeżej wody, odpędzając również amatorów cudzej ikry.

Odżywianie: Organizmy planktonowe, wylęg ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski