Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz tęczak
Labrus bimaculatus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Labrus bimaculatus

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, okoniokształtne ciało o długiej głowie i długim pysku. Szeroki otwór gębowy zakończony grubymi, nabrzmiałymi wargami. Szczęki daleko wysuwalne; duże, stożkowate zęby (przednie są największe), ustawione na każdej szczęce w jednym szeregu. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe zrośnięte są w masywne, miażdżące płytki. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego jest gładka; 50-60 łusek wzdłuż linii bocznej, biegnącej równolegle do linii grzbietu. Długa, rozciągająca się prawie na długość całego ciała płetwa grzbietowa z 16-19 twardymi i 11-14 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 9-12 miękkich. Osobniki dojrzałe płciowo odznaczają się niezwykle zróżnicowanym ubarwieniem. Samce mają niebiesko lśniącą głowę z długimi, ciemnymi smugami, rozciągającymi się również na żółte lub pomarańczowe boki. Na grzbiecie brak ciemnych plam. W okresie tarła na czole biała plama. Samice mają ciało żółte lub czerwonopomarańczowe z 3 ciemnymi plamami na grzbiecie (2 pod tylną częścią płetwy grzbietowej, 1 na trzonie ogona). Pomiędzy nimi znajdują się zwykle białe pola, sprawiające, że ten wzór jest niezwykle wyraźny. Maksymalna długość samic 30 cm, samców natomiast 35 cm.

Labrus bimaculatus - Wargacz tęczak
Rycina gatunku Labrus bimaculatus


Występowanie: Północny Atlantyk od Norwegii i północnej Szkocji do Senegalu, Madery, Azorów; Morze Śródziemne. Przebywa w obfitujących w wodorosty przybrzeżnych warstwach, ponad kamienistym podłożem oraz podwodnymi łąkami na głębokości 2-200 m; w miesiącach letnich spotkać go można również w bardzo płytkich wodach, płytszych niż te, w jakich przebywają pozostałe gatunki ryb z rodzaju Labrus.

Tryb życia: Żywa, stadna ryba, aktywna jedynie w ciągu dnia. Noc spędza ukryta w pieczarach i skalnych szczelinach. Tarło odbywa latem. Samiec buduje w zajmowanym przez siebie rewirze gniazdo (ikra składana jest na dnie). Ikrą i wylęgiem opiekuje się samiec. Młode ryby ciągną w płytkie, przybrzeżne partie wody.

Odżywianie: Skorupiaki, mięczaki oraz robaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski