Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz zielony
Labrus viridis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Labrus viridis

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte ciało (jego wysokość jest mniejsza od długości głowy lub jej równa, o długiej głowie i wyciągniętym pysku. Grube, mięsiste wargi. Szczęki daleko wysuwalne. Na każdej z nich szereg stożkowatych zębów. Na podniebieniu brak zębów; dolne zęby gardłowe zrośnięte w masywne, miażdżące płytki. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego jest gładka. Stosunkowo duże łuski cykloidalne, 41-49 wzdłuż linii bocznej; w tylnej części ciała wyraźnie załamuje się ona ku dołowi. Długa niedzielona płetwa grzbietowa z 17-19 kolcami oraz 10-14 promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 3 kolce 19-12 promieni miękkich. Ubarwienie bardzo zmienne, zależnie od miejsca przebywania ryb, wieku, dojrzałości płciowej i nastroju; niejednokrotnie całkowicie zielone ze szmaragdowymi plamami, zielonożółte z długim, białym pasem, ciągnącym się od oka do płetwy ogonowej, lub też winnoczerwone do pomarańczowego z białymi paskami i plamami. Maksymalna długość 45 cm.

Labrus viridis - Wargacz zielony
Rycina gatunku Labrus viridis


Występowanie: Północny Atlantyk od Portugalii do Maroka; Morze Śródziemne. Przebywa w pobliżu skalistych wybrzeży oraz podwodnych łąk na głębokości 2-50 m (starsze osobniki poniżej 15 m).

Tryb życia: Mało poznany. Często spotyka się te ryby leżące na boku, na dnie i wówczas pozwalają człowiekowi bardzo blisko zbliżyć się do siebie. Tarło odbywają zimą i wczesną wiosną. Tak jak i inne gatunki z rodzaju Labrus, mają zdolność zmiany płci w trakcie swego życia. Większość osobników o długości poniżej 27 cm to samice, samce mają powyżej 38 cm. Nie stwierdzono dotychczas u tych ryb obojnactwa.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne różnych gatunków, takie jak skorupiaki (wioślarki, kraby, pąkle), małże i ślimaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski