Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz pawiooki
Symphodus (Crenilabrus) ocellatus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus (Crenilabrus) ocellatus

Budowa zewnętrzna: Owalne, bocznie ścieśnione ciało. Mały otwór gębowy o wystających wargach. Jeden szereg zębów. Szczęka górna nieco dłuższa od dolnej. Krawędź przedpokrywowej kości wieczka skrzelowego piłkowana. Głowa bezłuska z wyjątkiem pyska, przestrzeni pomiędzy oczami oraz 1-2 szeregów łusek z tyłu za nimi: Również podstawa płetwy grzbietowej i odbytowej jest pozbawiona łusek. Łuski na ciele dość duże, od 30 do 34 wzdłuż linii bocznej, która do ostatnich promieni płetwy grzbietowej biegnie równoległe do linii grzbietu, opadając następnie gwałtownie ku dołowi i ciągnąc się aż do ogona. Płetwa grzbietowa z 13-15 kolcami oraz 8-11 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 kolce i 8-11 promieni miękkich. Ubarwienie ciała bardzo zmienne. Podstawowym kolorem jest zwykle zielony lub brązowy. U osobników dorosłych pokrywy skrzelowe z czerwoną obwódką; u samców mogą one niebiesko lśnić. W centralnej części wieczka skrzelowego ciemnofioletowa, czerwono lub biało obwiedziona plama. Ta, która znajduje się na trzonie ogona, na wysokości linii bocznej, jest czarnego koloru. Maksymalna długość tej ryby wynosi 12 cm. Blisko spokrewnionym gatunkiem jest wargacz czarnoogonowy (Crenilabrus melanocercus), wyróżniający się ciemną, poprzeczną pręgą na biało obwiedzionej płetwie ogonowej. Średnica jego oka odpowiada długości pyska, a otwór gębowy jest mały. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego piłkowana. Łuski średniej wielkości, 30-38 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 15-18 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 kolce i 8-11 promieni miękkich. Samice i młode ryby mają czerwonobrązowy grzbiet i czerwonożółty brzuch; grzbiet samców brudnoniebieski, brzuch żółtawy.

Symphodus (Crenilabrus) ocellatus - Wargacz pawiooki
Rycina gatunku Symphodus (Crenilabrus) ocellatus


Występowanie: Morze Śródziemne.

Tryb życia: Przebywa na umiarkowanych głębokościach w pobliżu piaszczystego i skalistego podłoża. Tarło późną wiosną do wczesnego lata. Do budowy gniazda przystępują samce, które osiągnęły długość powyżej 7 cm; mniejsze samce odbywają tarło razem z większymi samcami w zbudowanym przez te ostatnie gnieździe. Budowane jest ono wśród podwodnych traw i ma średnicę od odpowiadającej wielkości dłoni do wielkości talerza. Podobne do gniazd ptasich jest sporządzane z delikatnych nitek glonów rodzaju Ciadophora, które w tym celu przynoszone są przez ryby nierzadko nawet z dużej odległości. W okresie tarła samiec buduje około sześciu gniazd, położonych w odległości kilku metrów jedno od drugiego. Samice, zwykle w grupie, krążą wokół zbudowanych gniazd. Samiec opiekuje się ikrą atakując błyskawicznie każdego rywala, przy czym demonstruje mu znajdującą się na wieczku skrzelowym plamę, która kształtem przypomina oko. Ryby te żyją tylko 2 lata. Dojrzałość płciową uzyskują pod koniec pierwszego roku życia.

Odżywianie: Osobniki tego gatunku obserwowano, jak "czyściły" inne gatunki ryb, jednak zasadniczo żywią się one drobnymi organizmami dennymi.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski