Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz śródziemnomorski
Symphodus mediterraneus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus mediterraneus

Budowa zewnętrzna: Podłużnie owalne ciało o dużej głowie i spiczastym pysku. Mały otwór gębowy zakończony jest dość grubymi wargami. Szczęki wysuwalne; górna nieco dłuższa niż dolna. Na każdej z nich po 2 duże, stożkowate, pochylone do przodu zęby (te ze szczęki dolnej są trochę mniejsze). Brak zębów na podniebieniu. Dolne kości gardłowe zrośnięte są w mocne miażdżące płytki. Krawędź przedpokrywowej kości wieczka skrzelowego ząbkowana. Duże łuski koliste, 30-35 wzdłuż linii bocznej, przebiegającej równolegle do linii grzbietu. Długa, niedzielona płetwa grzbietowa z 15-18 twardymi i 9-11 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 8-12 miękkich. Samce są przeważnie czerwonobrązowe (w czasie tarła czerwonofioletowe z mieniącymi się niebieskimi plamami i paskami). Samice (są podporządkowane samcom) w kolorze jasnobrązowym do wyblakłego brązowego, bez podłużnych pasków. Zamiast nich mają 2 wyraźne, ciemne plamy; jedna u nasady płetw piersiowych, druga na trzonie ogonowym powyżej linii bocznej (plama na trzonie ogona jest u samca ciemnoniebieska z żółtą obwódką, u samicy zaś ciemnobrązowa). Ubarwienie ochronne tej ryby stanowią wąskie, białe, załamujące się poprzeczne prążki. Brodawka płciowa samca czarna, u samicy zaś biała. Maksymalna długość 15 cm.

Symphodus mediterraneus - Wargacz śródziemnomorski
Rycina gatunku Symphodus mediterraneus


Występowanie: Północny Atlantyk od Portugalii do Maroka, Azory, Madera, Morze Śródziemne, morze Marmara, cieśnina Bosfor. Przebywa w przybrzeżnych wodach, w pobliżu skalistych raf i podwodnych łąk, na głębokości 1-50 m (młode ryby przebywają w miejscach jeszcze płytszych, schodząc na zimę oraz w miarę dorastania na głębszą wodę).

Tryb życia: Często występujący gatunek, którego tryb życia jest jednak dotychczas słabo poznany; spotykany bywa podczas żerowania wspólnie z innymi gatunkami z rodzaju Symphodus. Tarło od maja do czerwca. Samiec z części glonów buduje gniazdo, które następnie obsypuje piaskiem. Niezwykle gwałtownie broni złożonej ikry, lecz nie zapewnia jej dostępu świeżej wody za pomocą wachlujących ruchów płetw.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski