Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 1 osoba
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz melops
Symphodus melops
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus melops

Budowa zewnętrzna: Owalne, nieco wygrzbiecone ciało o dużej głowie i długim, spiczastym pysku (wysokość ciała większa od długości głowy). Mały otwór gębowy zakończony grubymi, mięsistymi wargami. Daleko wysuwalne szczęki wyposażone są w spiczaste, lekko wygięte zęby; na każdej 1 szereg. Brak zębów na podniebieniu. Dolne kości gardłowe są zrośnięte w masywne, miażdżące płytki. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego ząbkowana. Duże, koliste łuski, 31-37 wzdłuż linii bocznej, która biegnie równolegle do linii grzbietu. Na policzkach 5-6 rzędów łusek (poniżej oczu). Długa, niedzielona płetwa grzbietowa z 14-17 kolcami i 8-11 promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 3 kolce 18-11 promieni miękkich. Ubarwienie bardzo zmienne, zależnie od płci, stopnia dojrzałości płciowej oraz pory roku. Samce zielone, brązowe, czerwonawe lub żółte ze lśniącymi, niebieskimi paskami na pokrywach skrzelowych. Samice z ciemnobrązowymi plamami. Rzuca się w oczy czarnoniebieska, półksiężycowa plama za tylną krawędzią oka; na trzonie ogona zawsze występuje czarna plama, leżąca na linii bocznej lub nieco poniżej. U ciemno ubarwionych samców często jest ona niewyraźna. Maksymalna długość 25 cm (najczęściej do 16 cm).

Symphodus melops - Wargacz melops
Rycina gatunku Symphodus melops


Występowanie: Północny Atlantyk od Maroka i Wysp Azorskich do Wysp Brytyjskich i środkowej Norwegii; kanał La Manche, Morze Północne, Skagerrak, Kattegat. Zachodnie rejony Morza Śródziemnego (łącznie z Adriatykiem). Przebywa w obfitujących w wodorosty przybrzeżnych wodach (również w strefie pływów), często wśród podwodnych łąk, na głębokości od 1 do 30 m.

Tryb życia: Wargacz melops jest na północnym obszarze swego występowania często spotykanym przedstawicielem rodziny wargaczowatych; jedynie zimą schodzi w głębsze warstwy wód i wówczas trudniej jest go spotkać. Tarło do kwietnia do lipca. Ikra składana jest do gniazda zbudowanego z fragmentów wodorostów. Jednoroczne ryby osiągają długość około 5-8 cm i wówczas są już dojrzałe płciowo.

Odżywianie: Skorupiaki i mięczaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski