Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz tynka
Symphodus tinca
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus tinca

Budowa zewnętrzna: Owalne, bocznie ścieśnione ciało o wydłużonym profilu głowy (ponad oczami wklęsły, z małym garbem nad pyskiem). Oczy małe (pysk 3-4 razy dłuższy od średnicy oka). Wydatne, bardzo grube, nabrzmiałe wargi. Szczęki daleko wysuwalne, z małymi, prawie całkowicie przykrytymi miękkim naskórkiem zębami (od 8 do 24 w szczęce górnej, 10 lub więcej w dolnej). Brak zębów na podniebieniu. Zrośnięte kości gardłowe mają formę masywnych, miażdżących płytek. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowgo delikatnie ząbkowana. Łuski duże, koliste, 33-38 wzdłuż linii bocznej; na policzkach 5 szeregów łusek. Długa, niedzielona płetwa grzbietowa z 14-16 twardymi i 10-12 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 8-12 miękkich. Tylna część (rozpięta na miękkich promieniach) płetwy grzbietowej i odbytowej jest znacznie wyższa od części przedniej. Ubarwienie bardzo zmienne, zwykle żółtawooliwkowe z czerwonymi i niebieskimi cętkami, które na bokach układają się w rzędy. U nasady płetw piersiowych oraz płetwy ogonowej znajduje się ciemna plama. Pomiędzy oczami ciemna pręga w formie uzdy. Samice i samce podporządkowane dominującemu samcowi mają z każdej strony na bokach dwie ciemnobrązowe, długie wstęgi. Długość samic do 25 cm, samców do 33 cm (największy gatunek w rodzaju Symphodus).

Symphodus tinca - Wargacz tynka
Rycina gatunku Symphodus tinca


Występowanie: Północny Atlantyk od wybrzeży Hiszpanii do Maroka. Morze Śródziemne i Morze Czarne. Przebywa w strefie brzegowej, w pobliżu skał i podwodnych łąk na głębokości od 1 do 50 m.

Tryb życia: Mało płochliwy gatunek, którego samiec (w przeciwieństwie do innych gatunków z rodzaju Symphodus) nie buduje gniazda. Tarło od maja do czerwca. Tylko duże samce obejmują w posiadanie rewir, w którym samice składają ikrę, zwykle na porośniętym glonami skalnym bloku. Jest ona pilnowana przez samca. Dojrzałość płciową samice uzyskują w 2 roku (10 cm), samce w 2-3 roku życia (10,5 cm). Ryby w ciągu życia zmieniają swą płeć. Maksymalnie dożywają wieku 14-15 lat.

Odżywianie: Drobne zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski