Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Skrzelówka
Symphodus roissali
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus roissali

Budowa zewnętrzna: Wygrzbiecone, owalne ciało o długiej głowie i spiczastym pysku (największa wysokość ciała mieści się 3-3,5 razy w jego długości). Mały otwór gębowy zakończony mięsistymi wargami. Szczęki wysuwalne, zęby stożkowate; 10-12 w szczęce górnej, 10-16 w dolnej. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe zrośnięte w masywne, miażdżące płytki. Krawędź praeoperculum delikatnie ząbkowana. Bardzo duże koliste łuski, 30-33 wzdłuż linii bocznej, która do ostatnich promieni płetwy grzbietowej biegnie równolegle do linii grzbietu, następnie załamuje się i dalej aż do samej płetwy ogonowej przebiega poziomo. Na policzkach 4 szeregi łusek. Długa, niedzielona płetwa grzbietowa z 14-15 twardymi i 10 miękkimi promieniami. Ubarwienie bardzo zmienne, zwykle jasnobrązowe, z dużymi, ciemnymi plamami. Dojrzałe samce są zielonkawe z 3 dużymi pasami, czerwonymi wargami, zielononiebiesko paskowanym wieczkiem skrzelowym i rubinobrązowo nakrapiane - również na żółtomosiężnym brzuchu - z jasnoniebieską, czopowatą brodawką płciową. Maksymalna długość 15 cm.

Symphodus roissali - Skrzelówka
Rycina gatunku Symphodus roissali


Występowanie: Północny Atlantyk od wybrzeży Hiszpanii do Gibraltaru. Morze Śródziemne i Morze Czarne. Przebywa w strefie pływów skalistego wybrzeża, pomiędzy skalnymi blokami i wśród podwodnych łąk na głębokości 1-30 m.

Tryb życia: Płochliwa, rzadko pływająca w odkrytych miejscach ryba wargaczowata. Tarło od kwietnia do czerwca. Tylko duże samce w zajmowanym przez siebie rewirze budują kilka gniazd (półkoliste wzgórki z roślinnego materiału, z wejściem przy dnie). Złożona ikra do chwili wyklucia się młodych ryb jest pilnowana przez samca, który wachlującymi ruchami płetw troszczy się, aby dopływała do niej świeża woda.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski