Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz szary
Symphodus cinereus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus cinereus

Budowa zewnętrzna: Podłużnie owalne ciało z długą głową (największa wysokość ciała w przybliżeniu odpowiada długości głowy). Mały otwór gębowy, mięsiste wargi. Szczeki wysuwalne; 20-28 zębów na szczęce górnej (zęby przednie skierowane ku przodowi), oraz 28 na dolnej. Brak zębów na podniebieniu. Zęby gardłowe w postaci miażdżących płytek. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego delikatnie ząbkowana. Duże łuski cykloidalne (koliste), 31-35 wzdłuż linii bocznej, która jest prawie prosta, a na trzonie ogonowym biegnie w jego górnej części. Na policzkach 2 rzędy łusek. Długa, niedzielona płetwa grzbietowa z 12-15 twardymi i 9-11 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 8-10 miękkich. Ubarwienie zazwyczaj brązowopiaskowe, także popielatoszare, żółtawe lub zielonkawe. Dojrzałe do tarła samce mają na wieczku skrzelowym zielono-niebieskie paski i czarną plamę ponad płetwami piersiowymi. Płetwy grzbietowa i odbytowa z niebieską krawędzią. Tęczówka oka czerwonomiedziana. Samice są brązowawoszare, z 2 brązowymi, długimi pręgami, bez barwnych wzorów na pokrywach skrzelowych. W okresie tarła ich brodawka płciowa powiększa się do 4-5 mm długości i przybiera czarne ubarwienie. Osobniki obydwu płci mają czarną plamę przy dolnej krawędzi nasady płetwy ogonowej oraz przy nasadzie pierwszych twardych promieni płetwy grzbietowej. Maksymalna długość 16 cm.

Symphodus cinereus - Wargacz szary
Rycina gatunku Symphodus cinereus


Występowanie: Północno-wschodni Atlantyk od Zatoki Biskajskiej (Arcachon) do Gibraltaru; Morze Śródziemne. Przebywa na obrzeżach oraz wśród podwodnych łąk, głównie w płytkich zatokach i zalewach na głębokości od 1 do 20 m.

Tryb życia: Tarło od maja do czerwca. Samiec buduje na piaszczystym dnie z kawałków wodorostów gniazdo. Broni złożonej ikry, zapewniając jej również stały dopływ świeżej wody (wachluje płetwami).

Odżywianie: Małe skorupiaki i mięczaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski