Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz ostronosy
Symphodus rostratus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Symphodus rostratus

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte ciało o wklęsłym profilu głowy i bardzo długim, spiczastym pysku. Mały otwór gębowy zakończony jest wąskimi, delikatnymi wargami. Szczęki daleko wysuwalne; na każdej jeden szereg małych, spiczastych zębów. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe są zrośnięte i mają formę miażdżących płytek. Krawędź praeoperculum delikatnie ząbkowana. Duże łuski koliste, 43-35 wzdłuż linii bocznej. Biegnie ona równolegle do linii grzbietu aż do ostatniego promienia płetwy grzbietowej, załamując się następnie ostro ku dołowi biegnie poziomo do samej płetwy ogonowej. Długa, niedzielona płetwa grzbietowa z 14-16 twardymi i 9-12 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 9-11 miękkich. Ubarwienie zmienne, brązowawe, czarnawe lub zielonkawe, lecz jego różnice pomiędzy osobnikami obydwu płci nie są zbyt duże. Dojrzałe do rozrodu samce są niejednokrotnie czerwonawe, samice zaś mają nabrany, żółtomosiężny brzuch. Zarówno u samców jak i u samic rzuca się w oczy nabrzmiała brodawka płciowa. Wokół odbytu czarna plama; u samicy duża, sercowatego kształtu, u samca zdecydowanie mniejsza. Maksymalna długość 12 cm.

Symphodus rostratus - Wargacz ostronosy
Rycina gatunku Symphodus rostratus


Występowanie: Morze Śródziemne i Czarne. Przebywa w przybrzeżnych wodach w pobliżu skalistych raf i podwodnych łąk na głębokości 1-20 m (zwykle poniżej 15 m).

Tryb życia: Liczny gatunek, który na północnym obszarze swego występowania spotykany jest dopiero w miesiącach letnich (od lipca) u skalistych wybrzeży. Często towarzyszy (pojedynczo lub po 2-3 osobniki) znacznie większemu od siebie wargaczowi tynka. Zazwyczaj pływa z głową skierowaną skośnie do przodu. W okresie tarła samiec za pomocą pyska wykopuje w piasku dołek z wałem czołowym, zbudowanym z części wodorostów, przysypanych następnie piaskiem. W ten sposób zagłębienie nabiera półkolistego kształtu. Opiekę nad złożonymi tutaj przez samicę jajami przejmuje samiec. Broni ich, zapewniając dopływ świeżej wody aż do chwili wylęgu.

Odżywianie: Głównie skorupiaki (np.: krewetki).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski