Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Wargacz skalik, skalik
Ctenolabrus rupestris
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Ctenolabrus rupestris

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, smukłe ciało o długiej głowie zakończonej spiczastym pyskiem. Mały otwór gębowy z wąskimi wargami. Szczęki daleko wysuwalne, na każdej z nich dwa szeregi zębów, przy czym te z pierwszego są zakrzywione i lekko pochylone ku przodowi. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe zrośnięte, mają formę miażdżących płytek. Tylna krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego bardzo delikatnie piłkowana, dolna krawędź gładka. Duże, koliste łuski, 34-40 wzdłuż linii bocznej, biegnącej paralelnie wzdłuż linii grzbietu. Długa, nie dzielona płetwa grzbietowa z 16-18 twardymi i 8-10 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 7-10 miękkich. Brak zaznaczonej brodawki płciowej. Osobniki dorosłe są czerwonawe lub brązowawe z około dziesięcioma utworzonymi przez punkty liniami wzdłuż boków; ciemna smuga od szczęki górnej do dolnej krawędzi oka, nad nią często jasna wstęga. Młode ryby jasnobrązowe lub jasnozielone. Przy górnej, końcowej krawędzi trzonu ogonowego występuje zawsze czarna, owalna plama; druga znajduje się u podstawy pierwszych, twardych promieni płetwy grzbietowej. Maksymalna długość 18 cm. Wiek 7-8 lat. Blisko spokrewnionym gatunkiem jest Lappanella fasciata wyróżniająca się mocnymi kłami (zęby chwytne) po obydwu stronach szczęki górnej; jej łuski są dość duże, 35-38 wzdłuż linii bocznej; głowa pokryta łuskami z wyjątkiem przednich partii pyska. Osobniki obydwu płci jednakowo ubarwione, ciało czerwonawe, różowe lub pomarańczowe.

Ctenolabrus rupestris - Wargacz skalik, skalik
Rycina gatunku Ctenolabrus rupestris


Występowanie: Północny Atlantyk od Norwegii do Maroka; kanał La Manche. Morze Śródziemne i Morze Czarne. Przebywa w przybrzeżnych wodach w pobliżu porośniętych glonami bloków skalnych i podwodnych łąk, na głębokości 1-50 m (zazwyczaj 6-10 m). Lappanella fasciata (= Ctenolabrus iris) występuje na głębokości 100-200 m w rejonie skalistego dna, w zachodniej części Morza Śródziemnego (łącznie z Adriatykiem), jak również wokół Madery.

Tryb życia: Często występujący w Atlantyku gatunek, wędrujący zimą prawdopodobnie w głębsze warstwy wody. Dojrzałość płciową uzyskuje przy długości od 15-18 cm w końcu drugiego roku życia. Tarło odbywa w kanale La Manche i Morzu Północnym od kwietnia do sierpnia, u wybrzeży Norwegii od lipca do sierpnia, a w Morzu Śródziemnym od stycznia do lipca. Przejrzysta ikra o średnicy około 1 mm oraz młode ryby unoszą się wśród planktonu. Przypuszcza się, że dorosłe ryby giną po tarle.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne (robaki, skorupiaki, mięczaki).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski