Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 9 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Talasoma pawia
Thalassoma pavo
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Thalassoma pavo

Budowa zewnętrzna: Podłużnie owalne, krępe ciało o tępym pysku. Mały otwór gębowy zakończony jest szerokimi wargami. Szczęki wysuwalne, na każdej z nich zawsze tylko jeden szereg małych, ostrych zębów; dwa przednie (górne i dolne) rozwinięte w formie chwytnych kłów. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe zrośnięte w postaci zgniatanych płytek. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego gładka. Duże łuski koliste, 26-31 wzdłuż linii bocznej, która do 10-12 miękkiego promienia płetwy grzbietowej biegnie równolegle do linii grzbietu, załamując się następnie ostro do dołu, by ponownie podążać poziomo już do samej płetwy ogonowej. Długa, niska płetwa grzbietowa z 8 twardymi i 12-13 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 3 promienie twarde i 10-12 miękkich. U ryb młodych tylna krawędź płetwy ogonowej prosta, u dorosłych (zwłaszcza u samców) z wydłużonym górnym i dolnym końcem. Dojrzałe samce mają czerwoną i niebieską opaskę, biegnącą od początkowych partii płetwy grzbietowej do płetwy brzusznej. Samice i młode ryby mają podstawowe ubarwienie mszystozielone, jasne poprzeczne prążki i czarną plamę poniżej płetwy grzbietowej (w połowie długości ciała). Maksymalna długość 20 cm.

Thalassoma pavo - Talasoma pawia
Rycina gatunku Thalassoma pavo


Występowanie: Północny Atlantyk od zachodnioafrykańskiego wybrzeża (Gwinea), Wysp Kanaryjskich, Madery i Azorów do Zatoki Biskajskiej; Morze Śródziemne. Przebywa w pobliżu porośniętych glonami skalistych wybrzeży oraz ponad podwodnymi łąkami, na głębokości 1-150 m. W północnych rejonach obszaru występowania rybę tę można spotkać wyłącznie w letnim okresie.

Tryb życia: Pięknie ubarwiony, o żywym zachowaniu gatunek ryb wargaczowatych. Aktywny w ciągu dnia, noc spędza zagrzebany w piasku (przypuszczalnie czyni tak również w chwili niebezpieczeństwa). Prawdopodobnie pod wpływem wysokiej temperatury samice mogą przeobrażać się w samce; często spotykane są ryby w przejściowym stadium. Tarło odbywa latem. Ikra unosi się swobodnie w wodzie.

Odżywianie: Różne gatunki małych zwierząt dennych.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski