Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Xyrichthys novacula
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Xyrichthys novacula

Budowa zewnętrzna: Wysokie, bocznie silnie ścieśnione ciało o bardzo stromym profilu głowy i małych oczach. Nisko umieszczony otwór gębowy zakończony jest wąskim wargami. Szczęki wysuwalne; na każdej z nich jeden szereg małych, spiczastych zębów, 2 dwoma dużymi kłami z przodu. Te osadzone na szczęce dolnej widoczne są przy zamkniętym otworze gębowym. Brak zębów na podniebieniu. Dolne zęby gardłowe zrośnięte są w formie zgniatających płytek. Krawędź przedpokrywowej części wieczka skrzelowego gładka. Duże, koliste łuski, 24-29 wzdłuż linii bocznej, która do ostatnich promieni płetwy grzbietowej biegnie równolegle do niej. Następnie, opuściwszy się o dwa szeregi łusek, załamuje się i podąża poziomo do ogona. Długa płetwa grzbietowa o części kolczystej nieco niższej; 9-10 kolców i 11-12 miękkich promieni. W długiej płetwie odbytowej 3 kolce i 11-13 promieni miękkich. Płetwa ogonowa krótka z zaokrągloną tylną krawędzią. Ubarwienie samców szarozielone; samice czerwonawe z niebieskimi liniami na łuskach i pionowymi, niebieskimi paskami na głowie. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa różowe z niebieskimi liniami i plamami. Płetwy piersiowe i brzuszne żółte. Ponad jasnym, piaszczystym podłożem ubarwienie osobników obydwu płci jest bardzo wyblakłe. Maksymalna długość 30 cm.

Xyrichthys novacula - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Xyrichthys novacula


Występowanie: W tropikalnych i subtropikalnych rejonach Atlantyku, na zachodzie od północnej Karoliny (USA) do Brazylii, na wschodzie od południowej Hiszpanii do Zatoki Gwinejskiej; Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Wyspa Świętej Heleny, Morze Śródziemne. Przebywa w płytkich miejscach ponad drobnoziarnistym, piaszczystym i mulistym dnem, zwykle w pobliżu podwodnych łąk na głębokości 1-50 m (przeważnie 5-15 m).

Tryb życia: Płochliwa, zazwyczaj pojedynczo występująca ryba, która w razie niebezpieczeństwa niezwykle szybko zagrzebuje się głową do przodu w piasku na głębokości 20 cm (i głębiej) lub szuka schronienia w kryjówce. Tarło odbywa latem. Ikra (0,6 mm) unosi się wśród planktonu. Larwy, mające w chwili wylęgu 1,6 mm długości, dopiero osiągnąwszy rozmiary 3-6 cm, przybierają charakterystyczny dla tego gatunku kształt ciała.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski