Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Sparysoma kreteńska
Sparisoma cretense
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sparisoma cretense

Budowa zewnętrzna: Podłużnie owalne, bocznie ścieśnione ciało o dużej głowic i tępym pysku. Oczy wysoko umieszczone. Mały, końcowy otwór gębowy z mięsistymi wargami. Szczęka górna lekko wysklepiona ku przodowi. Zęby obydwu szczęk zlewają się razem tworząc rodzaj "papuziego dzioba". Zęby gardłowe przekształcone w silne, miażdżące płytki. Bardzo duże koliste łuski, 23-25 wzdłuż linii bocznej; na policzkach jeden szereg łusek. Długa płetwa grzbietowa z 10 miękkimi promieniami. Znane są 2 typy ubarwienia tej ryby, charakteryzujące prawdopodobnie samce i samice; szary tułów z dużą czarną plamą z tyłu pokryw skrzelowych (samce?); czerwone ciało z dużą, szarą plamą na barku oraz dużą, żółtą plamą na pokrywie skrzelowej i górnej części trzonu ogonowego (samice?). Tęczówka oka żółta. Przeciętna długość wynosi około 30 cm, rzadko do 50 cm.

Sparisoma cretense - Sparysoma kreteńska
Rycina gatunku Sparisoma cretense


Występowanie: Północny Atlantyk od Portugalii, Azorów i Madery do Wysp Kanaryjskich, wzdłuż zachodnioafrykańskiego wybrzeża do Senegalu; Morze Śródziemne, liczniejsza w jego wschodnich rejonach (w Morzu Egejskim gatunek ten znany był już w czasach antycznych i bardzo ceniony jako ryba konsumpcyjna). Przebywa w płytkich wodach, zwykle u skalistych brzegów, lecz również ponad podwodnymi łąkami.

Tryb życia: Sparysoma kreteńska jest jedynym żyjącym w Morzu Śródziemnym przedstawicielem rodziny skarusowatych, reprezentowanej w tropikach przez ogromne bogactwo gatunków. Zazwyczaj spotykana jest w maleńkich grupkach 3-4 osobników, mogących posiadać obydwa typy ubarwienia. Nie jest dobrym pływakiem i z wyjątkiem chwil, w których zagraża jej niebezpieczeństwo, porusza się "skokami" dzięki równoczesnym uderzeniom płetw piersiowych. Sposób rozrodu nie jest znany. Tarło u południowych wybrzeży Włoch od sierpnia do października.

Odżywianie: Glony i małe organizmy zwierzęce, zeskrobywane z podłoża za pomocą silnego "dzioba" i następnie rozgniatane na masywnych płytkach gardłowych. Mineralne, niestrawne resztki pokarmu są przez ryby ponownie wypluwane.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski