Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Ostrosz wipera
Trachinus vipcra
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Trachinus vipcra

Budowa zewnętrzna: Długie, bocznie ścieśnione ciało, które jest wyższe niż u innych gatunków ostroszy (wysokość ciała mniej niż 5 razy mieści się w jego całkowitej długości). Szeroki, skośnie ustawiony ku górze otwór gębowy. Wysoko na głowie umieszczone oczy skierowane są do góry (podobnie jak u spokrewnionego z nim skabera); brak kolców przy górnej oka. Na wieczku skrzelowym długi, silny kolce jadowy. Dwie płetwy grzbietowe; pierwsza krótka, z 5-7 kolcami jadowymi, druga bardzo długa z 21-24 promieniami miękkimi. Bardzo długa płetwa odbytowa z1 kolcem i 24-26 miękkimi promieniami. Płetwy brzuszne osadzone gardłowo. Uwsteczniony pęcherz pławny. Grzbiet żółtawobrązowy, strona brzuszna jasna, srebrzyście lśniąca. Małe, ciemne punkty na głowic i grzbiecie. Pierwsza płetwa grzbietowa czarna. Na drugiej płetwie ogonowej i piersiowych rzędy małych, ciemnych kropek. Maksymalna długość 14 cm.

Trachinus vipcra - Ostrosz wipera
Rycina gatunku Trachinus vipcra


Występowanie: Północny Atlantyk od Szkocji, Skagerrak, Morze Północne, kanał La Manche aż do wybrzeża zachodnioafrykańskicgo i Madery. Przebywa na piaszczystym dnie, na głębokości 1-50 m.

Tryb życia: Samotnie żyjąca, denna ryba, która - w przeciwieństwie do swych krewnych - przez cały rok trzyma się płytkich, przybrzeżnych miejsc o piaszczystym dnie. Jedynie w okresie tarła (od czerwca do sierpnia) ciągnie na nieco głębsze wody.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne, krewetki, młode ryby oraz ikra.

Uwagi: Ostrosze w chwili zagrożenia nastraszają kolce jadowe pierwszej płetwy grzbietowej; mają one głębokie bruzdy łączące się z leżącymi u nasady kolców gruczołami jadowymi (podobne kolce na pokrywach skrzelowych). Za ich pomocą ryby te mogą zadawać kąpiącym się bardzo bolesne, kłute rany, wywołując silne stany zapalne i obrzęki całego organizmu. Rany powinno się natychmiast przemyć możliwie gorącą wodą, gdyż trucizna nie jest odporna na wysoką temperaturę.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski