Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 14 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Makrela atlantycka
Scomber scombrus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Scomber scombrus

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, wrzecionowate ciało o spiczastym pysku i szerokim otworze gębowym. Duże oczy z przezroczystą powieką tłuszczową (wolna, pionowa szczelina ponad źrenicą). Oczodół otoczony całkowicie pierścieniem kostnym. Kość szczękowa górna mocno zrośnięta z kością przedszczękową, stąd szczęka nie jest wysuwalna. Szczęki pokryte małymi, szczątkowatymi zębami. Łuski bardzo małe, brak piersiowego pancerza ("gorsetu"). Dwie, daleko odsunięta od siebie, płetwy grzbietowe; pierwsza z 10-13 kolcami, druga z 11-13 promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 1 kolec i 11-13 miękkich promieni. Za drugą płetwą grzbietową znajduje się 5 maleńkich płetewek. Trzon ogonowy smukły, bez kila. Płetwa ogonowa głęboko, widlas-to wcięta z 2 małymi kiłami u podstawy każdego jej płata. Brak pęcherza pławnego. Ubarwienie grzbietu mieniące się zielono lub niebiesko, strona brzuszna białosrebrzysta. Na grzbiecie nieregularnie ułożone w żebrowaty wzór ciemne paski, zachodzące również na boki ciała. Maksymalna długość 50 cm

Scomber scombrus - Makrela atlantycka
Rycina gatunku Scomber scombrus


Występowanie: Północny Atlantyk, na wschodzie od północnej Norwegii i Islandii do Zachodniej Afryki i Wysp Azorskich; Morze Północne, zachodni Bałtyk; Morze Śródziemne i Morze Czarne.

Tryb życia: Silna, szybko płynąca ryba pelagiczna, podejmująca dużymi stadami wędrówki, często tuż pod powierzchnią wody. W miesiącach zimowych przemieszcza się w jej głębsze partie, gdzie zatrzymuje się w pobliżu dna i przestaje przyjmować pokarm. Tarło od marca do kwietnia (Morze Śródziemne), względnie od czerwca do lipca (wschodni Skagerrak i Kattegat). Ikra składana jest w pobliżu powierzchni wody; jaja (0,9-1,4 mm) unoszą się pelagicznie. Na samicę przypada od 200000 do 450000 jaj. Po około 6 dniach wylęgają się z nich larwy o długości 3,5-4,2 mm. Aż do jesieni młode ryby pozostają w przybrzeżnych wodach. Dojrzałość płciową uzyskują w końcu 2-3 roku życia przy długości około 30 cm. Dożywają wieku około 20 lat.

Odżywianie: Skorupiaki, pelagiczne ślimaki, wylęg ryb; po tarle małe, stadne ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski