Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Pelamida
Sarda sarda
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Sarda sarda

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, wrzecionowate ciało o długiej spiczastej głowie i szerokim otworze gębowym. Oczy są stosunkowo małe. Pierścień kostny wokół oczodołu jest niepełny. Długie, sięgające tylnej krawędzi oka, silnie uzębione szczęki; górna lekko wysunięta (kość szczękowa górna nieruchomo połączona z kością przed-szczękową, niewysuwalna). Bardzo małe łuski są na piersiach nieco większe i łączą się w wyraźny, piersiowy pancerz ("gorset"). Linia boczna falista. Dwie blisko siebie stojące płetwy grzbietowe; pierwsza długa (ze spiczastym przodem) z 21-24 twardymi promieniami (kolcami), druga krótka z 12-16 promieniami miękkimi. Za nią osadzonych jest 7-10 płetewek. W płetwie odbytowej 11-15 miękkich promieni; z tyłu 6-8 płetewek. Smukły trzon ogonowy z wyraźnym, biegnącym pośrodku kilem. Duża, pół-księżycowata płetwa ogonowa. Ubarwienie grzbietu jasnoniebieskie. Strona brzuszna białosrebrzysta. Na górnej połowie boków 7-20 skośnych, ciemnych, długich pasów. Krewniakiem pelamidy jest przebywający na większych głębokościach orcyn (Orcynopsis unicolor). Nie ma on na grzbiecie rzucających się w oczy wzorów, a przednia krawędź pierwszej płetwy grzbietowej jest zaokrąglona; pancerz piersiowy mniejszy. Na północnych obszarach swego występowania osiąga długość do 60 m, na południu do 80 cm.

Sarda sarda - Pelamida
Rycina gatunku Sarda sarda


Występowanie: Tropikalne i subtropikalne obszary Atlantyku, na wschodzie od Wysp Kanaryjskich i Azorów do Zatoki Biskajskiej. W poszukiwaniu pokarmu zapuszcza się dalej na północ, tak że gatunek ten jest częstym gościem w Morzu Północnym, dochodząc czasami nawet do środkowej Norwegii. Morze Śródziemne i północne rejony Morza Czarnego.

Tryb życia: Ryba stadna, często polująca na swą zdobycz w powierzchniowych warstwach wody. We wschodniej części Morza Śródziemnego w listopadzie podejmuje wędrówkę tarłową do Morza Czarnego. Nasilenie tarła przypada w czerwcu. Ikra swobodnie unosi się w wodzie, a jej liczba wynosi około 420 000 sztuk na samicę. Po tarle stado dzieli się na oddzielne, małe grupki.

Odżywianie: Stadne ryby (sardynki, ostroboki, mugile).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski