Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Tuńczyk biały
Thunnus alalunga
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Thunnus alalunga

Budowa zewnętrzna: Dobrze wygrzbiecone, wrzecionowate ciało o długiej głowie i spiczastym pysku. Szczęki stosunkowo małe, sięgające tylko do przedniej krawędzi oka. Kości szczęki niewysuwalne. Zęby małe, stożkowate, na każdej szczęce ułożone w jednym szeregu. Stosunkowo duże oczy umieszczone są w skostniałych oczodołach. Łuski bardzo małe, nieco większe i grubsze znajdują się tylko wzdłuż linii bocznej oraz na słabo wykształconym „gorsecie" (pancerz piersiowy). Dwie ciasno przylegające do siebie płetwy grzbietowe; pierwsza długa z 14 twardymi, druga krótka i niska z 14-15 miękkimi promieniami; za nią 7-9 płetewek. W małej płetwie odbytowej od 14 do 15 promieni miękkich, a z tyłu za nią 7-8 płetewek. Bardzo długie płetwy piersiowe sięgają do tylnej krawędzi drugiej płetwy grzbietowej. Płetwy brzuszne są bardzo małe. Smukły trzon ogonowy wyposażony w boczny kil. Duża, półksiężycowata płetwa ogonowa. Ubarwienie grzbietu czarnoniebieskie do brązowego, metalicznie lśniące. Strona brzuszna biaława. Wzdłuż boków biegnie niebieska, mieniąca się wstęga. Pierwsza płetwa grzbietowa ciemnożółta, druga płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa jasnożółte. Płetewki żółte z czarnym brzegiem. Tylna krawędź płetwy ogonowej jasna. Maksymalna długość 1,10 m (ciężar 30 kg).

Thunnus alalunga - Tuńczyk biały
Rycina gatunku Thunnus alalunga


Występowanie: We wszystkich ciepłych i umiarkowanie ciepłych morzach kuli ziemskiej. W północnym Atlantyku od Azorów i Wysp Kanaryjskich do Irlandii (rzadko do północnej Szkocji); zachodnie rejony Morza Śródziemnego i północny obszar jego wschodniej części. Mieszkaniec otwartego morza, przebywający na głębokości 0-50 m. Preferuje wody o temperaturze powyżej 15°C i zasoleniu 35,5‰.

Tryb życia: Towarzyska, podejmująca dalekie wędrówki ryba, unikająca przybrzeżnych wód. Podobnie jak u pokrewnych jej gatunków, temperatura ciała wyraźnie wyższa od ciepłoty otaczającej ją wody: rejestrowano nawet różnice temperatur wynoszące 18,7°C. Tarło od maja do czerwca. Mała ikra (średnica 1-1,3 mm) składana jest w strefie otwartej wody. Po 2 dniach wylęgają się z niej larwy o długości 4 mm, które bardzo szybko rosną. Po tarle rodzice podejmują dalekie wędrówki pokarmowe.

Odżywianie: Małe, stadne ryby, kałamarnice.

Uwagi: Główny sezon połowu tuńczyków przypada na początek ich tarła, tzn. na czas nadciągnięcia tych ryb w przybrzeżne wody. W Morzu Śródziemnym łowi się je za pomocą sieci stawnych. Przy wyjmowaniu z sieci są od razu zabijane i na miejscu przerabiane, bowiem ich mięso, w przeciwieństwie do mięsa innych ryb, bardzo szybko się psuje. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że w regionie śródziemnomorskim pogłowie tych ryb ulegnie przełowieniu.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski