Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Marlin śródziemnomorski
Tetrapterus belone
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Tetrapterus belone

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, torpedowate ciało z dwoma długimi kiłami z obydwu stron trzonu ogonowego. Profil głowy prosty lub tylko lekko wklęsły. Małe, głęboko w skórze osadzone łuski. Szczęka górna wyciągnięta w formie długiego, okrągłego w przekroju miecza; szczęka dolna o wiele krótsza. Dwie płetwy grzbietowe; pierwsza długa, o podwyższonej przedniej części, z 39-46 miękkimi promieniami, druga - bardzo mała, odsunięta daleko do tyłu, ma ich tylko 6. Dwie płetwy odbytowe. Pierwsza z 11-15, druga z 6-7 promieniami miękkimi. Krótkie płetwy piersiowe. Bardzo smukłe płetwy brzuszne są osadzone gardłowo. Sierpowata płetwa ogonowa. Otwór odbytowy umieszczony daleko przed pierwszą płetwą odbytową. Grzbiet ciemno- lub niebieskoszary, boki jaśniejsze, brzuch białawy. Maksymalna długość 2 m.

Tetrapterus belone - Marlin śródziemnomorski
Rycina gatunku Tetrapterus belone


Występowanie: Morze Śródziemne; przebywa w powierzchniowych warstwach wody. Również spotykany jest tutaj marlin biały (Tetrapterus albidus), którego główny obszar występowania znajduje się jednak w Atlantyku, od Kapsztadu do Zatoki Biskajskiej oraz Brazylii do Cape Cod. Przednia, podwyższona część pierwszej płetwy grzbietowej jest u niego nieco zaokrąglona, a płetwy piersiowe są długie i wąskie. Żaglica (Istiophorus platypterus) ma bardzo wysoką, ciemno nakrapianą płetwę grzbietową, którą porównać można do dużego żagla. Jest ona szeroko rozprzestrzeniona we wszystkich ciepłych morzach. W Atlantyku występuje od Gwinei do Maroka (bardzo rzadko do kanału La Manche) oraz od południowej Brazylii do Cape Cod. Marlin błękitny (Makaira nigricans) występuje w Atlantyku od południowej Afryki do Zatoki Biskajskiej, na zachodzie od Urugwaju po Kanadę.

Tryb życia: Szybki, wytrwały pływak polujący na stadne ryby (np. makrele) w strefie otwartego morza (okazjonalnie także w wodach przybrzeżnych). Jego zachowania tarłowe są słabo poznane.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski