Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Pałasz ogoniasty
Lepidopus caudatus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Lepidopus caudatus

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, wstęgowate, pozbawione łusek ciało. Profil głowy łagodnie wznosi się od pyska do tylnej krawędzi oka, dalej bardziej stromo, aż do początku płetwy grzbietowej. Długa głowa, mieszcząca się około 7 razy w całkowitej długości ciała. Spiczasty pysk zakończony jest szerokim otworem gębowym. Szczęka dolna wysunięta. Obydwie, górna i dolna, wyposażone są w solidne uzębienie. Na przedzie w szczęce górnej 4-6, a w szczęce dolnej 1-2 duże spiczaste zęby chwytne. Długa płetwa grzbietowa, zaczynająca się zaraz za głową, ciągnie się prawie do płetwy ogonowej; ma 100-105 twardych promieni. Przesunięta ku tyłowi płetwa odbytowa, jest stosunkowo krótka (odpowiadająca mniej więcej długości głowy), z 32-36 osadzonymi pojedynczo w skórze twardymi promieniami i 21-25 promieniami miękkimi. Z tyłu płetw piersiowych umieszczone szczątkowe płetwy brzuszne. Widlasta płetwa ogonowa. Ciało srebrzyście lśniące, często ze złocistą wstęgą biegnącą wzdłuż boków. Maksymalna długość 2 m (waga 3 kg).

Lepidopus caudatus - Pałasz ogoniasty
Rycina gatunku Lepidopus caudatus


Występowanie: Szeroko rozprzestrzeniony w ciepłych i umiarkowanych morzach. W północnym Atlantyku od Wysp Kanaryjskich i Maroka do Portugalii, okazjonalnie dochodzi do Wysp Brytyjskich, południowej Islandii i środkowej Norwegii. Morze Śródziemne. Przebywa zwykle ponad piaszczystym podłożem, na głębokości 100-150 m, na stoku kontynentalnym do 400 m.

Tryb życia: Bardzo szybka, często spotykana w stadach ryba wolnej wody; szczególnie licznie występuje u wybrzeży portugalskich, gdzie jest bardzo ceniona jako ryba konsumpcyjna. Biologia jej rozrodu jest słabo poznana.

Odżywianie: Stadne ryby, a także skorupiaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski