Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
OKONIOKSZTAŁTNE
Lira
Callionymus lyra
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Callionymus lyra

Budowa zewnętrzna: Wydłużone, smukłe ciało o szlamistej, śluzowatej, bezłuskiej skórze. Szeroka, spłaszczona głowa (patrząc od góry prawie trójkątna) zakończona długim pyskiem (półtora do dwóch i pół razy dłuższym niż średnica oka). Duże, skośnie ku górze skierowane oczy, wystające ponad powierzchnię czoła. Mały otwór gębowy z mięsistymi wargami. Szczęka górna wysunięta. Na szczękach małe, spiczaste zęby, ułożone w wielu rzędach. Praeoperculum z poczwórnym, skierowanym do tyłu kolcem (pozbawionym gruczołów jadowych). Bardzo małe, wysoko umieszczone, okrągłe otwory skrzelowe. Dwie, leżące obok siebie płetwy grzbietowe; pierwsza krótka, z czterema giętkimi kolcami (pierwszy kolec u samców wydłużony, sięgający do tyłu nasady płetwy ogonowej), druga trzykrotnie dłuższa, z 9 miękkimi promieniami. Długa płetwa odbytowa z 10 promieniami miękkimi. Płetwa odbytowa i druga płetwa grzbietowa są u samic niższe niż u samców. Duże, okrągłe płetwy brzuszne, osadzone gardłowo i złączone skórnym fałdem z płetwami piersiowymi. Samce ubarwione żółtawo lub brązowawo, z niebieskimi plamami i paskami zachodzącymi również na płetwy. Samice żółtobrązowe z 6 zielonobrązowymi plamami wzdłuż boków i 3 ciemnymi, siodłowymi plamami na grzbiecie; płetwy jednolicie ubarwione. Długość samic do 20 cm, samców do 30 cm.

Callionymus lyra - Lira
Rycina gatunku Callionymus lyra


Występowanie: Północny Atlantyk od Norwegii i Islandii do Afryki zachodniej (Maroko), Wysp Kanaryjskich i Azorów; Morze Północne, zachodni Bałtyk. Morze Śródziemne i Czarne. Przebywa na piaszczystym i mulistym podłożu od przybrzeżnych płycizn do głębokości ponad 200 m.

Tryb życia: Przypominająca babki denna ryba, często zagrzebująca się w piasku lub ukrywająca się pod kamieniami lub pustymi muszlami. Tarło od stycznia do sierpnia; dojrzałe do rozrodu ryby ciągną na płytkie wody. Ikra i larwy unoszą się wśród planktonu; dopiero przy długości około 10 cm młode ryby przechodzą na denny tryb życia.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski