Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Sieja piżjan
Coregonus pidschian-Forma
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Coregonus pidschian-Forma

Budowa zewnętrzna: Smukłe, śledziokształtne ciało o małej stożkowatej głowie i ostrym pysku. Łuski większe niż u ryb łososiowatych. Pełna linia boczna. Duże oczy. Wąsko wycięty otwór gębowy sięga tylko do przedniej krawędzi oka i jest dolnie ustawiony. Szczęka górna jest stosunkowo wąska i długa. Na pierwszym łuku skrzelowym 15-29 (najczęściej około 20) bardzo krótkich wyrostków filtracyjnych. Grzbiet od niebieskawoziclonego do oliwkowego, boki i brzuch srebrzyście lśniące. Na obszarze alpejskim długość 15-35 cm, maksymalnie do 50 cm.

Coregonus pidschian-Forma - Sieja piżjan
Rycina gatunku Coregonus pidschian-Forma


Występowanie: Alaska. Syberia, aż po północną Rosję, północna Finlandia i północna Norwegia, zlewisko Bałtyku, środkowa Szwecja i polskie wybrzeże, obszar Alp w jeziorach: Genewskim, Thun, Bodeńskim, Ammer i Chiem.

Tryb życia: Na północnym obszarze występowania - forma wędrowna, wchodząca na tarło w górę rzek, na obszarze południowym osiadły mieszkaniec rzek i jezior. W wymienionych alpejskich jeziorach żyje na dużych głębokościach (forma głębinowa) przemieszczając się do nieco płytszych warstw wody jedynie jesienią i w okresie tarła. Pora składania ikry jest bardzo różna, zależnie od zamieszkiwanej wody. Bywa, że rozpoczyna się już latem, jednak najczęściej ma to miejsce od września do stycznia. Dojrzałość płciową osiąga w 3-4 roku życia.

Odżywianie: Drobne zwierzęta denne, w niewielkim zakresie zooplankton.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski