Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 11 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Czyr
Coregonus nasus-Forma
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Coregonus nasus-Forma

Budowa zewnętrzna: Nieco ściśnięte, śledziowate ciało o wyjątkowo małej, stożkowatej głowie, zakończonej tępym pyskiem. Łuski większe niż u łososiowatych, linia boczna pełna. Płetwa tłuszczowa pomiędzy płetwą grzbietową i głęboko wciętą ogonową. Wąski otwór gębowy z trudem sięga wycięciem do przedniej krawędzi oka. Ma dolne położenie. Szczęka górna szeroka i krótka. Na pierwszym łuku skrzelowym 20-29 (najczęściej około 24) krótkich wyrostków filtracyjnych. Grzbiet jasny w kolorze od niebieskawozielonego do oliwkowego, boki i brzuch od białego do srebrzystego. Długość 50-60 cm, maksymalnie do 86 cm.

Coregonus nasus-Forma - Czyr
Rycina gatunku Coregonus nasus-Forma


Występowanie: W dolnym biegu rzek i jeziorach Syberii oraz zlewiskach Morza Białego. W Bałtyku i dużych, głębokich jeziorach Szwecji, północnych Niemczech (jeziora Selenter i Schal), w Polsce, północno-zachodniej Rosji, jeziorach podalpejskich i alpejskich, Szwajcarii, Austrii i Bawarii.

Tryb życia: W zlewiskach mórz arktycznych i Bałtyku występuje jako forma wędrowna, w głębokich jeziorach jako stacjonarna. Tarło od października do grudnia. Zależnie od miejsca występowania tarliska mogą się znajdować w wodach płynących lub na stokach jezior. Gdy tarło odbywa się w rzece, młode spływają do jeziora. Dojrzałość płciową osiąga w czwartym lub piątym roku życia.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne (robaki, larwy owadów, mięczaki), dodatkowo większe organizmy planktonowe.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski