Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE
Muławka
Umbra krameri
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Umbra krameri

Budowa zewnętrzna: Ciało wyciągnięte, z daleko przesuniętą ku tyłowi płetwą grzbietową. Znajduje się w niej 15-16 promieni, a jej górna krawędź jest prosta. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Nasada płetw brzusznych znajduje się pod płetwą grzbietową lub tuż przed jej początkiem. Duże łuski cykloidalne występują również na wierzchniej stronie głowy, policzkach i wieczku skrzelowym; 33-35 łusek wzdłuż ciała. Grzbiet, boki oraz wierzchnia strona głowy są brązowawe z nieregularnie rozmieszczonymi ciemnymi plamami. Szczęka dolna jasna. Długa smuga od żółtawego do miedzianego koloru sięga od wieczka skrzelowego po trzon ogonowy. Płetwa grzbietowa i ogonowa są jasnobrązowe z rzędami ciemnych cętek. Na tej ostatniej - poprzeczne prążki. Samce osiągają długość do 8,5 cm, samice do 13 cm.

Umbra krameri - Muławka
Rycina gatunku Umbra krameri


Występowanie: Wody wolno płynące i stojące, rowy melioracyjne, moczary i starorzecza w zlewni dolnego i środkowego Dunaju oraz w dolnym biegu Dniepru.

Tryb życia: Bardzo żywotna, osiadła ryba, która jako jedyna przeżywać może w bardzo płytkich, silnie nagrzanych słońcem wodach. Gdy w wodzie zaczyna brakować tlenu, podpływa pod powierzchnię, chwyta powietrze atmosferyczne i szczelinami skrzelowymi wypycha na zewnątrz, uzupełniając w ten sposób niedobór tlenu. Tarło od lutego do kwietnia. Ikra w liczbie około 150 sztuk składana jest do przygotowanego przez samicę gniazda, które następnie jest przez nią zamykane i aż do czasu wylęgnięcia się młodych pilnowane. Okres inkubacji ikry wynosi 6-10 dni. Dojrzałość płciowa uzyskiwana jest po dwóch latach. Muławki dożywają siedmiu lat.

Odżywianie: Skorupiaki, larwy owadów, wylęg ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski