Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Rutilus pigus virgo
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Rutilus pigus virgo

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, bocznie spłaszczone ciało o stosunkowo małej głowie. Pysk wysunięty nieco ku przodowi, co sprawia, że mały otwór gębowy ma lekko dolne położenie. Łuski silne, koliste, 44 do 49 wzdłuż linii bocznej. W płetwach piersiowych po 17-18 promieni, w grzbietowej jest ich 12 do 15, a w odbytowej 13-15. Zęby gardłowe jednorzędowe, bardzo mocne i silnie rozwinięte, 6/5/-5. Grzbiet zielonkawy, boki i strona brzuszna z zielonym i niebieskim metalicznym połyskiem. Płetwy brzuszne, odbytowa i ogonowa czerwonawe. Długość 20-30 cm, maksymalnie do 45 cm.

Rutilus pigus virgo - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Rutilus pigus virgo


Występowanie: Tylko w Dunaju (do Ulm) oraz w większych, głębokich dopływach, leżących w jego górnym i środkowym dorzeczu. Na skutek zabudowy rzek populacja tej ryby jest w wielu miejscach silnie zagrożona. W Bawarii ten podgatunek objęty jest całoroczną ochroną. Forma wyjściowa Rutilus pigus pigus występuje w jeziorach północnych Włoch i Szwajcarii.

Tryb życia: Przebywa zwykle na większych głębokościach, trzymając się blisko dna. Jedynie w okresie tarła (od kwietnia do maja) ciągnie do płytszych partii brzegowych oraz starorzeczy. Zarówno samce, jak i samice są wówczas wspaniale ubarwione (szata godowa). U samców pojawia się bardzo silna wysypka tarłowa, pokrywająca głowę i boki ciała. Kleista ikra (40000-60000 sztuk, zależnie od wielkości samicy) przyczepia się do wodnych roślin, korzeni i kamieni.

Odżywianie: Robaki, skorupiaki, larwy owadów i mięczaki.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski