Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Płoć adriatycka
Rutilus rubilio
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Rutilus rubilio

Budowa zewnętrzna: Ciało wysokie, wygrzbiecone, stosunkowo mało wyciągnięte, podobne do naszej rodzimej płoci. Wysoka, wąska płetwa grzbietowa i odbytowa. Otwór gębowy mały, ułożony prawie poziomo. Duże koliste łuski, 38-45 w linii bocznej. Biegnie ona wzdłuż boków opadając łukiem do jednej trzeciej wysokości ciała. W płetwach piersiowych po 17-18 promieni, w grzbietowej 12-14, a w płetwie odbytowej 11-14. Mocne, jednorzędowe zęby gardłowe. 5-5. Grzbiet ciemny, od zielonkawo do brązowawe lśniącego, boki jaśniejsze, srebrzyście ubarwione z długą, wąską, szarą smugą wzdłuż linii bocznej. Strona brzuszna od białawej do żółtawej. Płetwy: grzbietowa i ogonowa -ciemne, piersiowe, brzuszne i odbytowa - czerwonawe. Oczy żółtawe do ceglastoczerwonych. Długość 15 do 20, maksymalnie 25 cm.

Rutilus rubilio - Płoć adriatycka
Rycina gatunku Rutilus rubilio


Występowanie: Jeziora i wody płynące Włoch (od dorzecza Padu, Etsch i Togliamento po Kalabrię), d. Jugosławii (Dalmacja) i zachodniej Grecji (do Aspropotamos). W jeziorze Prespa występuje podgatunek Rutilus rubilio prespensis. a w Jeziorze Ochrydzkim Rutilus rubilio ohridanus. Blisko spokrewnionym gatunkiem jest Rutilus spartiaticus (grecki Peloponez).

Tryb życia: Podobny do naszej rodzimej płoci, w odpowiednich dla jej występowania wodach Wioch, Dalmacji i zachodniej Grecji. Pora tarła od kwietnia do maja. Ikra składana jest w płytkich przybrzeżnych miejscach wśród roślinności podwodnej, do której się przykleja. Pozostaje tam przytwierdzona aż do chwili wyklucia się larw.

Odżywianie: Robaki, drobne skorupiaki, larwy owadów, owady powietrzne oraz rośliny wodne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski