Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Wyrozub
Rutilus frisii
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Rutilus frisii

Budowa zewnętrzna: Ciało długie, wyciągnięte, na przekroju prawie okrągłe. Otwór gębowy mały. Płetwa grzbietowa z 11-12 promieniami; w płetwie piersiowej jest ich 10 do 11, a w ogonowej 19. Zęby gardłowe 6-5. Grzbiet czarnobrązowy z zielonkawym połyskiem. Jaśniejsze, srebrzyste boki przechodzą w biały brzuch. Płetwy są szare, prześwitujące, brzuszne i odbytowamają odcień żółtawy do pomarańczowego. Czasami taki sam odcień mogą mieć również pozostałe płetwy. Ryba ta osiąga ciężar 6 kg i długość 60 cm.

Rutilus frisii - Wyrozub
Rycina gatunku Rutilus frisii


Występowanie: W słonawych wodach północno-zachodniej części Morza Czarnego, w obszarze rzek Dniestr, Dniepr, Rion, Don, Batum.

Tryb życia: Stadna ryba wędrowna wstępująca w okresie tarła wysoko w górę rzek. Tarło ma miejsce w marcu i kwietniu. Wyrozub jest wyjściową formą podgatunków: Rutilus frisii meidingeri (Bawaria i Austria), Rutilus frisii velecensis (wschodnia Bułgaria) i Rutilus frisii kutum (południowe rejony Morza Kaspijskiego)

Odżywianie: W wodach słonawych gatunek ten odżywia się głównie mięczakami, robakami i skorupiakami, w wodach słodkich pokarm przyjmuje w minimalnych ilościach.

Uwagi: Wyrozub (Rutilus frisii) jest rybą o dużym znaczeniu gospodarczym.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski