Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Rutilus frisii meidingeri
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Rutilus frisii meidingeri

Budowa zewnętrzna: Wrzecionowate, w przekroju prawie okrągłe ciało o małej głowie. Wąski, nieco ukośnie ustawiony otwór gębowy. Pysk tępo zaokrąglony. Duże, koliste łuski, 62-67 wzdłuż linii bocznej. W płetwach piersiowych po 17-19 promieni, w grzbietowej jest ich 11-12, w odbytowej zaś 12-14. Zęby gardłowe jednorzędowe, 6/5/-5. Grzbiet czarniawozielony, boki jaśniejsze. Brzuch srebrzyście lśniący. Płetwy grzbietowa, ogonowa i piersiowe szarego koloru. Brzuszne i odbytowa jasne, czerwonawe. W okresie tarła strona brzuszna czerwonawo lśniąca. Długość 40-60 cm, maksymalnie 70 cm.

Rutilus frisii meidingeri - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Rutilus frisii meidingeri


Występowanie: W niektórych jeziorach wraz z dopływającymi i odpływającymi z nich rzekami, w zlewisku górnego Dunaju: Bawaria (jezioro Chiem) i Austria (jeziora: Traun-Atter i Mond).

Tryb życia: Ryba przebywająca na dużych głębokościach, trzymająca się z dala od brzegów. Tarło od kwietnia do maja. W tym okresie dojrzałe płciowo osobniki wpływają daleko do dopływów jeziora. Mogą się również trzeć w płytkich, żwirowych miejscach przybrzeżnej strefy jeziora. Na głowie i ciele samców pojawia się wówczas wysypka tarłowa.

Uwagi: Wskutek zanieczyszczenia wód występowanie tego gatunku jest zagrożone. Na terenie Bawarii znajduje się on pod całoroczną, ścisłą ochroną.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski