Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Jelec Danilewskiego
Leuciscus danilewskii
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Leuciscus danilewskii

Budowa zewnętrzna: Ciało w zależności od miejsca zamieszkiwania bardziej lub mniej wydłużone, słabo ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Głowa mała, otwór gębowy wąski o lekko dolnym płożeniu. Łuski duże, 43-45 wzdłuż linii bocznej. Trzon ogonowy smukły, długi i cienki, zakończony dużą płetwą ogonową. W płetwie grzbietowej 10-12 promieni, w odbytowej 11-12. Krawędź płetwy odbytowej prosta lub tylko lekko wklęsła. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5-5.2. Grzbiet ciemny, zielonoszary do oliwkowego. Boki srebrzyście lśniące o żółtawym odcieniu. Strona brzuszna biaława. Płetwy grzbietowa i ogonowa szare, do ciemnoszarych; piersiowe, brzuszne i odbytowa w kolorze od żółtawego do pomarańczowego. Długość 15 do 21 cm, maksymalnie 25 cm.

Leuciscus danilewskii - Jelec Danilewskiego
Rycina gatunku Leuciscus danilewskii


Występowanie: W bystro płynących wodach południowej Rosji, w zlewisku Morza Azowskiego (basen Donu) i Morza Czarnego (niektóre lewobrzeżne dopływy Dniepru).

Tryb życia: Biologia i zachowania godowe tej ryby są mało poznane. Tarło od marca do maja. Ikra składana wśród roślin w piaszczystych i żwirowych miejscach strefy brzegowej. Kleista ikra opada na dno i przyczepia się do roślin i kamieni. Przy dużej obfitości pokarmu młode ryby rosną niezwykle szybko. Dojrzałość płciową uzyskują w 3-4 roku życia.

Odżywianie: Różne gatunki małych organizmów dennych (larwy owadów, skorupiaki, małe mięczaki).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski