Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Kleń kaukaski
Leuciscus aphipsi
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Leuciscus aphipsi

Budowa zewnętrzna: Ciało wydłużone, bocznie silnie ścieśnione, o masywnej, długiej głowie zaopatrzonej w szeroki otwór gębowy. Duże łuski, 40-43 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 11 promieniami. W odbytowej jest ich 12; jej brzeg lekko wypukły. Zęby gardłowe dwurzędowe 2.5-5.2. Strona grzbietowa ma ubarwienie ciemne, brązowawe do oliwkowego. Boki są jaśniejsze, z żółtawym, srebrnym połyskiem. Brzuch białawy. Płetwy grzbietowa i ogonowa żółtoszare, piersiowe czerwonawe. Płetwy brzuszne i odbytowa jasnoczerwone. Długość 12 do 15 cm, maksymalnie do 18 cm.

Leuciscus aphipsi - Kleń kaukaski
Rycina gatunku Leuciscus aphipsi


Występowanie: W górskich rzekach Afips i Psekups leżących w zlewisku Morza Azowskiego, na zachodnim Kaukazie (południowa Rosja), w dopływach dolnego Kubania.

Tryb życia: Mały, towarzyski gatunek klenia, który w zasiedlanych wodach można znaleźć w miejscach o najsilniejszym prądzie. Również w tych miejscach, na żwirowych ławach, składana jest ikra. Tarło odbywa się w maju. U samców w tym okresie drobna wysypka tarłowa. Kleista ikra przyczepia się do żwiru i kamieni. Dojrzałość płciową samce uzyskują najczęściej po ukończeniu drugiego, samice zaś po trzecim roku życia.

Odżywianie: Różne gatunki małych organizmów dennych oraz owady wodne i chwytane z powietrza.

Uwagi: Biologia tego gatunku karpiowatej ryby, występującej na wąskim obszarze, jest jeszcze mało poznana. Gatunek ten nie ma żadnego znaczenia gospodarczego, podobnie jak i inne pokrewne mu małe gatunki z rodzaju Leuciscus.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski