Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Bobyrec
Leuciscus borysthenicus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Leuciscus borysthenicus

Budowa zewnętrzna: Ciało długie, wyciągnięte, o szerokiej, krótkiej głowie i małym otworze gębowym. Łuski duże i mocne, 36-40 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11-12 promieni. W odbytowej jest ich 10-12. Jej brzeg jest prosty lub tylko nieznacznie wypukły. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5-5.2. Grzbiet ciemny, szarozielony do brązowozielonego. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące. Brzuch biały, czerwonawo połyskujący. U nasady łusek grzbietowych i bocznych brązowawa plama. Długa, ciemna smuga najczęściej jest wyraźnie widoczna dopiero w tylnej części ciała. W okresie tarła płetwy brzuszne i odbytowa przybierają intensywny, pomarańczowy kolor. Długość 15-35 cm, maksymalnie 40 cm.

Leuciscus borysthenicus - Bobyrec
Rycina gatunku Leuciscus borysthenicus


Występowanie: W jeziorach położonych niedaleko morskiego wybrzeża oraz w wolno płynących nizinnych rzekach zlewiska Morza Czarnego, Azowskiego i Marmara. W zachodniej Turcji i wschodniej Bułgarii, w dolnym biegu Dniestru, Bohu i Dniepru. Od delty Kubania po jezioro Paleostomskie i w zachodniej części Kraju Zakaukaskiego.

Tryb życia: Młode ryby zbierają się w małe stadka. Często towarzyszą im małe wzdręgi. Starsze osobniki są większymi samotnikami i bronią zajmowanego rewiru, przepędzając swych pobratymców. Tarło odbywa się w maju i czerwcu. Kleista ikra składana jest w płytkich, spokojnych przybrzeżnych miejscach na roślinach wodnych i kamieniach. Dojrzałość płciową uzyskuje w 3-4 roku życia.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe, małe ryby.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski