Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Leuciscus polylepis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Leuciscus polylepis

Budowa zewnętrzna: Ciało wyciągnięte, zależnie od zasiedlanej wody mniej lub bardziej wygrzbiecone, bocznie ścieśnione. Głowa długa, pysk tępy o lekko dolnym otworze gębowym. Płetwa grzbietowa z 10, odbytowa 11-12 promieniami. Krawędź płetwy odbytowej lekko wklęsła. Łuski duże, 52-55 wzdłuż linii bocznej. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5-5./4/.2. Ubarwienie grzbietu ciemne, brązowoszare, zielonoszare do czarniawoniebieskoszarego. Boki jaśniejsze, o srebrzystym połysku. Strona brzuszna biaława, w okresie tarła o połysku różowym. Wszystkie płetwy ciemne, w kolorze skóry, u nasady ciemnożółte do pomarańczowych. Od tylnej krawędzi oka do nasady płetwy ogonowej rozciąga się ciemnoszara lub brązowa długa wstęga. Jest ona dobrze widoczna u ryb, które osiągnęły dojrzałość płciową. Długość 15-20 cm, maksymalnie 25 cm.

Leuciscus polylepis - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Leuciscus polylepis


Występowanie: Jedynie w d. północnej Jugosławii - w rzekach i czystych jeziorach o piaszczystym lub żwirowatym podłożu, w chorwackiej części dorzecza Dunaju.

Tryb życia: O biologii tej małej, żyjącej przeważnie w pobliżu dna, stadnej ryby dotychczas mało wiadomo. Lokalnie ma ona niewielkie znaczenie jako obiekt wędkarskich i gospodarczych połowów.

Odżywianie: Przypuszczalnie zjada małe zwierzęta denne (robaki, skorupiaki, larwy owadów, małe ślimaki i małże).

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski