Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Jelec Turskiego
Leuciscus turskyi
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Leuciscus turskyi

Budowa zewnętrzna: Ciało wrzecionowate, mocno wyciągnięte, bocznie ścieśnione. Głowa długa, pysk tępo zakończony, otwór gębowy końcowy, skierowany skośnie ku górze. W płetwie grzbietowej 10, natomiast w odbytowej 11 promieni. Krawędź płetwy odbytowej lekko wklęsła. Łuski małe, 70-72 wzdłuż linii bocznej. Dwurzędowe zęby gardłowe, 2.5-5.2. Strona grzbietowa ciemna, brązowoszara, zielonoszara do czarniawoniebieskoszarej. Boki jaśniejsze, jasnobrązowe do żółtawych, o srebrzystym połysku. Strona brzuszna biaława, od żółtawo do czerwonawo połyskującej. Wszystkie płetwy jasne, w kolorze od zielonoszarego do bezbarwnego. Ich nasada jest żółtawa, do lekko pomarańczowej. Od tylnej krawędzi wieczka skrzeIowego po nasadę płetwy ogonowej rozciąga się powyżej linii bocznej szeroka, ciemna wstęga. Długość 15-20 cm, maksymalnie 25 cm.

Leuciscus turskyi - Jelec Turskiego
Rycina gatunku Leuciscus turskyi


Występowanie: Ryba ta spotykana jest tylko w d. południowej Jugosławii. Występuje w czystych, dobrze natlenionych jeziorach oraz ciekach o bardzo silnym prądzie, położonych w dorzeczu Narenty.

Tryb życia: Osiągająca małe rozmiary, ryba stadna, która w przeciwieństwie do opisanych przed nią czterech gatunków - podgatunków z rodzaju Leuciscus - chętnie przebywa również w powierzchniowych warstwach wody. O zachowaniach tarłowych tej ryby dotychczas nic nie wiadomo.

Odżywianie: Przeważnie jej pokarmem są owady unoszące się ponad powierzchnią wody. Zjada również skorupiaki i larwy owadów.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski