Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Brak polskiej nazwy
Leuciscus ukliva
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Leuciscus ukliva

Budowa zewnętrzna: Ciało wyciągnięte, bocznie ścieśnione, zależnie od charakteru zasiedlanego środowiska wodnego mniej lub bardziej wygrzbiecone. Głowa długa, pysk tępy o lekko dolnym otworze gębowym. W płetwie grzbietowej 10-11 promieni. W płetwie odbytowej jest ich 11-12. Jej brzeg jest prosty lub lekko wklęsły. Łuski małe, 62-64 wzdłuż linii bocznej. Zęby gardłowe, 2.5-5/4/.2. Grzbiet ciemny, brązowy do oliwkowego. Boki jaśniejsze, od jasnozielonkawych do jasnożółtych, o srebrzystym połysku. Strona brzuszna biała, w okresie tarła czerwonawo lśniąca. Wszystkie płetwy jasnego, skórzastego koloru, u podstawy od żółtawego do jasnopomarańczowego. Od tylnej krawędzi wieczka skrzelowego, powyżej linii bocznej ciągnie się szeroka, brązowoszara długa wstęga. Sięga ona najczęściej do początkowej części trzona ogonowego. W okresie tarła staje się bardziej wyraźna, sięgając do nasady płetwy ogonowej. Długość 5-20 cm, maksymalnie 25 cm.

Leuciscus ukliva - Brak polskiej nazwy
Rycina gatunku Leuciscus ukliva


Występowanie: Tylko w południowozachodniej d. Jugosławii, w dorzeczu Cetiny, w ciekach czystych, o przezroczystej wodzie, z piaszczystym żwirowym podłożem.

Tryb życia: Z uwagi na znikome znaczenie gospodarcze tej małej stadnej ryby, jej biologia jest mało poznana.

Odżywianie: Przyjmuje się, że Leuciscus ukliva jako ryba przydenna, odżywią się robakami, skorupiakami, larwami owadów i małymi mięczakami.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski