Poczta        opinia    drukuj     Paragraf     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Strzebla Czekanowskiego
Phoxinus czekanowskii posnaniensis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Phoxinus czekanowskii posnaniensis

Budowa zewnętrzna: Bardzo wydłużone wrzecionowate ciało o długim trzonie ogonowym (jest dłuższy od największej wysokości ciała). Otwór gębowy mały, końcowy. Łuski bardzo małe, 90-94 wzdłuż linii bocznej. Jest ona widoczna tylko w przedniej części ciała. W płetwach grzbietowej i odbytowej po dziesięć promieni. Zaokrąglone płetwy piersiowe (mają 15 promieni) są wyjątkowo krótkie w porównaniu z żyjącymi w Azji pokrewnymi gatunkami tej ryby. Płetwa ogonowa lekko wcięta. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5-5.2. Ubarwienie grzbietu od ciemnoszarego do ciemnobrązowego, z zielonkawym, metalicznych połyskiem. Boki jaśniejsze, żółtawe, srebrzyście lśniące, z małymi, ciemnymi, wyraźnie odbijającymi się punktami. Strona brzuszna biaława, w okresie tarła czerwonawo lśniąca. Płetwy piersiowe żółtawe, brzuszne i odbytowa czerwonawe. Długość 5-8 cm, maksymalnie 12 cm (samice).

Phoxinus czekanowskii posnaniensis - Strzebla Czekanowskiego
Rycina gatunku Phoxinus czekanowskii posnaniensis


Występowanie: Forma podstawowa żyje w zlewiskach Oceanu Lodowatego Północnego i Pacyfiku, od północnej Rosji przez Syberię aż do północnych Chin. Spośród wielu podgatunków tej ryby w Europie Środkowej żyje tylko jeden. Spotykany jest on w dorzeczu Warty niedaleko Poznania.

Tryb życia: Mała stadna ryba, która w przeciwieństwie do strzebli przekopowej występuje również w czystych, dobrze natlenionych wodach płynących. Tarło odbywa w czerwcu i lipcu. Ikra tak w wodach płynących, jak i stojących, składana jest w płytkich przybrzeżnych miejscach pośród gęstej, podwodnej roślinności.

Odżywianie: Małe organizmy bezkręgowe, zwłaszcza larwy owadów i skorupiaki.

Uwagi
Gatunek prawnie chroniony - całkowity zakaz połowu


 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski