Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Wzdręga grecka
Scardinius graecus
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Scardinius graecus

Budowa zewnętrzna: Ciało bardzo wyciągnięte, bocznie silnie ścieśnione. Miejsce jego maksymalnej wysokości znajduje się daleko z przodu przed płetwą grzbietową. Czoło zazwyczaj wklęsłe. Łuski duże, koliste, 39-42 wzdłuż linii bocznej. W płetwie piersiowej 16-17 promieni. Płetwa grzbietowa ma ich 11-12, a odbytowa 13-14. Zęby gardłowe dwurzędowe, 3.5-5.3. Grzbiet i wierzch głowy szarozielone do brązowozielonych z metalicznym połyskiem. Boki jaśniejsze, mosiężnie połyskujące. Strona brzuszna srebrzyście biała. Łuski grzbietowej i bocznej partii ciała mają ciemną obwódkę. Płetwy piersiowe żółtawe. Brzuszne, odbytowa oraz dolny płat płetwy ogonowej są czerwonawe. Długość 25-35 cm, maksymalnie 40 cm.

Scardinius graecus - Wzdręga grecka
Rycina gatunku Scardinius graecus


Występowanie: Tylko na Peloponezie, w spokojnych wodach o piaszczystym lub mulistym podłożu, silnie porośniętym roślinnością. Wielu autorów uważa ten gatunek za lokalną rasę wzdręgi.

Tryb życia: Podobnie jak i nasza rodzima wzdręga, żyje zazwyczaj w małych stadkach, przemykających się wśród przybrzeżnej roślinności spokojnych rzek i jezior. Pora tarta od kwietnia do czerwca. W tym okresie na głowie i grzbiecie samców pojawia się drobna wysypka tarłowa. Ikra składana jest stadnie w płytkich, porośniętych roślinnością przybrzeżnych miejscach. Jaja przyczepiają się do liści wodnych roślin, podobnie jak i świeżo wyklute larwy, mające na czole kleiste gruczoły. Młode ryby zaczynają swobodnie pływać dopiero po zresorbowaniu zapasów woreczka żółtkowego.

Odżywianie: Skorupiaki, larwy owadów, owady unoszące się ponad powierzchnią wody oraz miękkie fragmenty roślin.

Uwagi: Wzdręga grecka jest gatunkiem endemicznym, co oznacza, że występuje tylko na Peloponezie i nie znajdziemy jej nigdzie więcej na całej kuli ziemskiej. Z tych też względów należy dołożyć wszelkich starań, by zachować jej populację.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski