Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Świnka włoska
Chondrostoma soetta
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma soetta

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, bocznie słabo ścieśnione, wysokie ciało. Pysk tępy, wyciągnięty w kształcie nosa. Otwór gębowy dolny, lekko wygięty. Dolna warga zrogowaciała, o ostrej krawędzi. Łuski średniej wielkości, 55-63 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 12 promieni, w odbytowej zaś 14-15. Zęby gardłowe jednorzędowe, 7/6/-6/7/. Grzbiet ciemny, niebieskoszary do zielono- czarniawego. Boki jaśniejsze, srebrzyście lśniące z delikatnymi, czarnymi punktami. Strona brzuszna biaława do lekko żółtawej. Płetwy grzbietowa i ogonowa zielonkawe. Piersiowe, brzuszne i odbytowa jasnopomarańczowe do czerwonawych. Długość 25-35 cm, maksymalnie 45 cm.

Chondrostoma soetta - Świnka włoska
Rycina gatunku Chondrostoma soetta


Występowanie: W północnych Włoszech. w środkowym biegu większych rzek, takich jak: Pad, Brenta, Adyga, Piawa. Rzadziej spotykana w jeziorach (Maggiore, Garda i inne).

Tryb życia: Gatunek ten, reprezentujący w wodach północnych Włoch ryby z rodzaju Chondrostoma, podobnie jak i nasza świnka występuje w płytkich rzekach o silnym prądzie wody i piaszczysto żwirowym podłożu. W jeziorach ta stadna ryba występuje najczęściej jedynie w miejscach, gdzie uchodzą bądź wypływają rzeki. Tarło od kwietnia do maja. W tym okresie u samców na wierzchu głowy i przedniej części grzbietu pojawia się wysypka tarłowa. Ikra składana jest zazwyczaj nocą w płytkich miejscach nad kamienistym podłożem. Okres inkubacji jaj trwa około 7 dni. Młode ryby rosną bardzo wolno, osiągają dojrzałość płciową dopiero w 3-4 roku życia. Dożywają pięciu lat.

Odżywianie: Delikatny materiał roślinny (glony nitkowate i inne), a w okresie młodzieńczego wzrostu również małe zwierzęta denne.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski