Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 2 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Świnka kolchidzka
Chondrostoma colchicum
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma colchicum

Budowa zewnętrzna: Ciało długie, wyciągnięte, bocznie słabo ścieśnione. Pysk tępy, wyciągnięty w formie nosa. Czoło stromo wzniesione. Otwór gębowy dolny, poprzecznie ustawiony. Warga dolna zrogowaciała, o ostrej krawędzi. Łuski średniej wielkości, 57-64 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 11-12 promieniami. W płetwie odbytowej jest ich 12-13. Zęby gardłowe jednorzędowe, 6-5. Grzbiet ciemny szaroniebieski do niebieskawozielone- go. Boki jaśniejsze, srebrzyste, z długą, utworzoną z ciemnych punktów wstęgą, ciągnącą się od głowy do płetwy ogonowej. Strona brzuszna biaława. Linia boczna podobna do tej, jaka występuje u naszej rodzimej piekielnicy, od góry i od dołu ciemno obramowana. Płetwy grzbietowa i ogonowa z czarną obwódką. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa pomarańczowe. Długość 20-25 cm, maksymalnie 28 cm.

Chondrostoma colchicum - Świnka kolchidzka
Rycina gatunku Chondrostoma colchicum


Występowanie: W zachodniej części Kraju Zakaukaskiego, w rzekach o bardzo silnym prądzie (od Tuapse do Coruh). Podgatunek Chondrostoma colchicum kubanicum żyje w dorzeczu wpadającej do Morza Azowskiego rzeki Kubań.

Tryb życia: O trybie tego gatunku, reprezentującego rodzaj Chondrostoma we wschodnich dopływach Morza Czarnego, dotychczas niewiele wiadomo. Wynika to z faktu, że praktycznie nie ma on żadnego znaczenia gospodarczego.

Odżywianie: Przyjmuje się, że ta spokojna ryba odżywia się porastającymi żwirowe dno glonami, a także zasiedlającymi je drobnymi zwierzęcymi organizmami.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski