Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 5 osób
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Świnka iberyjska
Chondrostoma polylepis
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma polylepis

Budowa zewnętrzna: Ciało mocno wyciągnięte, bocznie słabo ścieśnione. Tępy, wyciągnięty w formie nosa pysk, jest nieco krótszy niż u naszej świnki. Otwór gębowy dolny, poprzecznie ustawiony. Warga dolna zrogowaciała, o ostrej krawędzi. Łuski małe, 65-74 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11, a w odbytowej 12 promieni. Zęby jednorzędowe, 5(6)-5. Grzbiet ciemny, niebieskoczarniawy do brązowoczarniawego, z zielonkawym, metalicznym połyskiem. Boki jaśniejsze, srebrzyste, z ciemną, długą wstęgą, szczególnie wyraźną w tylnej części ciała. Strona brzuszna biaława, złociście lśniąca. Wszystkie płetwy żółtawe do czerwonawych, z ciemną obwódką. W okresie tarła pokrywy skrzelowe złociście połyskujące. Długość 20-30 cm, maksymalnie 42 cm (największy gatunek świnki na Półwyspie Iberyjskim).

Chondrostoma polylepis - Świnka iberyjska
Rycina gatunku Chondrostoma polylepis


Występowanie: W uchodzących do Atlantyku rzekach centralnej i zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego (dorzecza Minho, Douro, Mondego i Tejo).

Tryb życia: Stadna, ruchliwa ryba występująca w rzekach o bardzo silnym prądzie i twardym podłożu. Stale przebywa w pobliżu dna. Tarło od kwietnia do maja. Kleista ikra składana jest w płytkich żwirowych miejscach, w silnym prądzie wody.

Odżywianie: Małe zwierzęta denne (robaki, skorupiaki, larwy owadów, mięczaki), glony i ikra ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski