Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 4 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Świnka podkowoustna
Chondrostoma taxostoma
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma taxostoma

Budowa zewnętrzna: Pysk krótki, tępy. Otwór gębowy lekko dolny, mały, półkoliście wygięty. Warga wąska, zrogowaciała. Łuski średniej wielkości, 50-57 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 11, w odbytowej zaś 12 promieni. Zęby gardłowe jednorzędowe, 6-6. Grzbiet od zielonkawego do czarniawego. Boki jaśniejsze, srebrzyście ubarwione, z długą ciemną wstęgą od głowy do płetwy ogonowej (szczególnie wyraźna w okresie tarła). Strona brzuszna biaława. Łuski u podstawy ciemne. Płetwy grzbietowa i ogonowa zielonkawe. Piersiowe, brzuszne i odbytowa jasnopomarańczowe. Długość 15-20 cm, maksymalnie 25 cm.

Chondrostoma taxostoma - Świnka podkowoustna
Rycina gatunku Chondrostoma taxostoma


Występowanie: Rzeki, rzadziej jeziora, od południowej i południowo-zachodniej Francji (dorzecza Rodanu, Loary, Garonny), do północnej Hiszpanii (Kantabria, Pireneje i dorzecze Ebro). W południowo-zachodniej Hiszpanii (Rio Jucar z dopływami) występuje podgatunek Chondrostoma toxostomu arrigonis (po hiszpańsku "Loina"), różniący się od formy smuklejszym ciałem, większymi łuskami (46-52 wzdłuż linii bocznej) oraz mniejszymi rozmiarami (osiąga maksymalnie do 15 cm).

Tryb życia: Najczęściej przebywa przy samym dnie w małych stadkach, prowadząc podobny tryb życia jak nasza świnka. Tarło odbywa się od marca do maja. Ikra składana jest na żwirowym i kamienistym podłożu w miejscach o silnym prądzie, znajdujących się często w małych dopływach rzeki, w której ryby żyją.

Odżywianie: Zwierzęta bezkręgowe (skorupiaki, mięczaki), delikatny pokarm roślinny (glony i inny), także ikra ryb.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski