Poczta        opinia    drukuj     Zakazy

 
•wędkarstwo
•strona główna
•klasyfikacja ryb
•miniaturki...
•indeks nazw:
łacińskich
polskich
•słowniczek...
•współpraca...
Szukaj w:
opisach ryb
słowniczku
...::::Akwarium Service::::... ranking
http://www.polishamericanexchange.com/
Gość nr
on-line 3 osoby
max on-line - 2045
w dniu 22.09.2020 r.
KARPIOKSZTAŁTNE
Świnka dalmatyńska
Chondrostoma kneri
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Chondrostoma kneri

Budowa zewnętrzna: Ciało, silnie wyciągnięte, bocznie słabo ścieśnione. Pysk krótki, tępy. Otwór gębowy dolny, półkoliście wygięty. Warga dolna wąska, zrogowaciała. Łuski średniej wielkości, 52-54 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa ma 11, zaś odbytowa 12 promieni. Płetwy piersiowe długie, rozmiarami prawie dorównujące długości głowy. Zęby gardłowe jednorzędowe, 6-6. Grzbiet ciemny, szarozielony do czerwonego. Boki jaśniejsze, srebrzyste, z fioletowym połyskiem. Strona brzuszna od białawej do lekko czerwonej. Powyżej linii bocznej biegnie długa ciemna smuga, rozciągająca się od wieczka pokrywy skrzelowej do nasady płetwy ogonowej. Jest ona wyraźnie widoczna jedynie w porze tarła. Płetwy grzbietowa i ogonowa ciemnoszare do zielonkawych. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa żółtawe, do jasnopomarańczowych. Długość 15-18 cm, maksymalnie 20 cm.

Chondrostoma kneri - Świnka dalmatyńska
Rycina gatunku Chondrostoma kneri


Występowanie: W d. południowo-wschodniej Jugosławii zasiedla czyste, bogato natlenione rzeki o silnym prądzie (kraina brzany w dorzeczu Neretwy).

Tryb życia: Towarzyski, o żywym usposobieniu, dorastający do niedużych rozmiarów gatunek świnki. Występuje zwykle w płytkich miejscach o silnym prądzie i usłanym otoczkami dnie. Tarło od marca do maja. Kleista ikra składana jest pomiędzy kamieniami, do których się przyczepia, pozostając tak przez około 7-10 dni, aż do chwili wylęgu.

Odżywianie: Drobne organizmy zwierzęce i glony zeskrobywane z kamieni za pomocą zrogowaciałej dolnej wargi.

 
Autorem serwisu (i jedynym redaktorem) jest Tomasz Chmielewski