KARPIOKSZTAŁTNE
Ukleja biała
Alburnus albidus
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Alburnus albidus

Budowa zewnętrzna: Wysokie ciało jest dwa razy wyższe niż szerokość trzona ogonowego. Otwór gębowy lekko skośnie skierowany ku górze i wysunięty ku przodowi. Szczęka dolna nie jest pogrubiona. Pomiędzy płetwami brzusznymi i odbytową znajduje się bezłuski kil. Łuski średniej wielkości, 42-51 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 10-12, a odbytowa z 14-17 promieniami. Ta ostatnia jest krótsza niż u uklei i zaczyna się pod końcową częścią płetwy grzbietowej. Zęby gardłowe dwurzędowe i piłkowane, 2.5-5.2. Długie, gęsto ustawione skrzelowe wyrostki filtracyjne. Grzbiet brązowozielony. Boki i brzuch silnie, srebrzyście lśniące. Płetwy szare. Maksymalna długość 11 cm.

Alburnus albidus - Ukleja biała
Rycina gatunku Alburnus albidus


Występowanie: Forma podstawowa (Alburnus albidus albidus) jest mieszkańcem południowo-włoskich rzek (Sele, Sinni, Busento, Ofanto), podgatunek Alburnus albidus alborella (włoska nazwa ,"alborella") występuje w północnych Włoszech (od Padu do Isonzo) oraz w Dalmacji i Albanii. Różni się ona bardziej skośnie ustawionym ku górze otworem gębowym, bardziej wysuniętą ku przodowi dolną szczęką, większą liczbą promieni (16-19) w płetwie odbytowej i szarą, długą wstęgą na bokach ciała. Osiąga długość do 16 cm. Na południowych Bałkanach w jeziorze Prespa żyje podgatunek Alburnus alburnus belvica. Z rzeki Montenegro znany jest blisko spokrewniony gatunek Alburnus scoranzoides mający w płetwie odbytowej 13 do 14 promieni.

Tryb życia: Obiologii formy podstawowej dotychczas niewiele wiadomo. Alborella jest rybą powierzchniową, żywiącą się planktonem. Tarło jej ma miejsce od czerwca do sierpnia, kiedy to głównie nocą składa ikrę w płytkich, żwirowych miejscach. Już po 2-3 dniach z jaj wylęgają się larwy. Ryby dożywają najprawdopodobniej wieku 4-5 lat, a dojrzałość płciową uzyskują po około dwóch latach życia. Na obszarze swojego występowania Alburnus albidus zastępuje ukleję (Alburnus alburnus). Alburnus alburnus albidus uznawany jest za podgatunek gatunku Alburnus alburnus.

Odżywianie: Plankton, pokarm z powietrza, ikra i larwy innych ryb, larwy komarów. Ukleja chwyta swą zdobycz głównie w pobliżu powierzchni wody.