OKONIOKSZTAŁTNE
Labraks
Dicentrarchus labrax
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Dicentrarchus labrax

Budowa zewnętrzna: Wyciągnięte, wrzecionowate ciało o długiej głowie (długość głowy 5-6 razy większa od średnicy oka). Szeroki otwór gębowy. Na górnej krawędzi wieczka skrzelowego dwa mocne kolce. Przednia płytka wieczka skrzelowego (przedpokrywowa - praeoperculum) jest na tylnej krawędzi ząbkowana. Małe łuski grzebykowe, 65-80 wzdłuż ciała; pomiędzy oczami są łuski koliste. Dwie oddzielone płetwy grzbietowe. W pierwszej znajduje się 9 twardych, w drugiej 1 twardy i 12-13 miękkich promieni; w płetwie odbytowej 3 twarde i od 8 do 11 miękkich. Płetwa ogonowa lekko karbowana. Grzbiet ciemnoszary. Boki jaśniejsze z matowym, srebrzystym połyskiem. Strona brzuszna biała. Linia boczna czarniawa. Wszystkie płetwy jasne i przezroczyste. Młode ryby (do długości 10 cm) mają na górnej części ciała czarne punkty. Długość do 40-70 cm. maksymalnie 100 cm.

Dicentrarchus labrax - Labraks
Rycina gatunku Dicentrarchus labrax


Występowanie: Wschodni Atlantyk od Maroka i Wysp Kanaryjskich do zachodniej Norwegii (Tromse), południowe rejony Morza Północnego, kanał La Manche, Morze Bałtyckie (rzadko). Morze Śródziemne i Czarne. Występuje również w jeziorze Skutari oraz w Nilu.

Tryb życia: Młode ryby trzymają się w małych stadkach, starsze stają się samotnikami. W miesiącach letnich ciągną w kierunku wybrzeży, często wstępując również w ujścia rzek. W Morzu Śródziemnym tarło odbywa się od stycznia do marca, w kanale La Manche od marca do czerwca. Ikra labraksa zawiera dużą kropelkę tłuszczu, dzięki której swobodnie unosi się w wodzie.

Odżywianie: Zjada małe, stadne ryby (np.: sardynki). W wieku młodszym odżywia się głównie robakami, skorupiakami, kałamarnicami oraz wylęgiem innych ryb.