OKONIOKSZTAŁTNE
Babka marmurkowata
Proterorhinus marmoratus
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Proterorhinus marmoratus

Budowa zewnętrzna: Krępe ciało o krótkiej, wysokiej głowie (wyraźnie wyższa niż szersza, długość głowy mieści się 41/3 razy w całkowitej długości ciała). Otwór gębowy wąski, nie sięgający do przedniej krawędzi oka. Pysk tępy, zakończony grubymi wargami. Obydwie szczęki są jednakowej długości. Przednie otwory nosowe wydłużone w formie rurek o długości 1 mm, zwisających ponad górną wargą. Rozstaw oczu mniejszy od średnicy oka. Trzon ogonowy krótki i wysoki; 36-48 (zwykle 38-46) łusek w najdłuższym szeregu wzdłuż ciała. Kark i górna część pokryw skrzelowych ułuszczone. Dwie blisko siebie stojące płetwy grzbietowe. Pierwsza z 6-7 kolcami, druga z 1 kolcem i 14-18 promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 1 kolec i 11-16 promieni miękkich. Bardzo duże płetwy piersiowe, sięgające do 4-5 promienia drugiej płetwy grzbietowej. Ubarwienie szarożółtawe, szarozielonkawe do szarobrązowawego, z rysunkiem ciemnych plam. Poniżej oka wyraźna, ciemna, z tyłu biało obwiedziona plama. U nasady płetwy ogonowej, trójkątna, czarna plama również biało obwiedziona. Wszystkie płetwy (z wyjątkiem przyssawki, która powstała z płetw brzusznych), z rzędami brązowych punktów. Samce w okresie tarła przybierają czarne ubarwienie, z czerwoną plamą na pierwszej płetwie grzbietowej. Długość do 11,5 cm.

Proterorhinus marmoratus - Babka marmurkowata
Rycina gatunku Proterorhinus marmoratus


Występowanie: Płytkie wody przybrzeżne, słonawe i słodkie jeziora oraz większe dopływy w basenie Morza Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego (np.: Dunaj, Boh, Dniepr, Don, Doniec, Kubań). W Dunaju występuje od delty do ujścia rzeki March. Licznie spotykana w porośniętych wywłócznikiem, rdestnicami i trzciną północnych zatokach jeziora Neusiedler.

Tryb życia: O biologii babki marmurkowatej dotychczas niewiele wiadomo. Prawdopodobnie żyje małymi grupkami lub samotnie na mulistym podłożu, w które się również zagrzebuje. Jak wiele innych babek, potrafi ubarwieniem swego ciała dopasować się do otoczenia. Ponadto ma niezwykłe zdolności przystosowywania się do zmiany środowiskowych warunków, takich jak prąd wody, stopień jej zasolenia oraz warunki pokarmowe. Tarło odbywa się przypuszczalnie wiosną. Sposób składania ikry jest nieznany.