BELONOKSZTAŁTNE
Belona pospolita, belona
Belone belone
««« powrót
Kolorem czerwonym zaznaczono obszar występowania gatunku Belone belone

Budowa zewnętrzna: Silnie wyciągnięte, wąskie ciało z długimi, cienkimi szczękarni. Ponieważ w okresie młodzieńczego wzrostu szczeka dolna rośnie szybciej od szczęki górnej, u młodych ryb jest ona bardzo daleko wysunięta ku przodowi. Na szczękach osadzone są dość długie, ostre zęby. Linia boczna przesunięta nisko ku dołowi. Natomiast daleko do tyłu przesunięta jest płetwa grzbietowa, w której znajduje się 17-20 miękkich promieni. Brak płetwek z tyłu płetw grzbietowej i odbytowej. Ta ostatnia z 20-23 miękkimi promieniami. Płetwy piersiowe wysoko osadzone. W płetwach brzusznych po 6 promieni. Pęcherz pławny nie jest połączony z przewodem pokarmowym. Grzbiet ciemnoniebieski lub ciemnozielony, boki srebrzyście lśniące, strona brzuszna biaława z żółtym połyskiem. Kości są zielonego koloru (nadawanego przez barwnik wiwianit). Osiąga zwykle długość do 70 cm, maksymalnie 1 m (wagę 1 kg, wiek 3-4 lata).

Belone belone - Belona pospolita, belona
Rycina gatunku Belone belone


Występowanie: Północny Atlantyk od Trondheim (Norwegia) do Zatoki Biskajskiej; Morze Północne i Bałtyckie. Tworzy podgatunki: Belone belone euxini (morza: Czarne i Azowskie), Belone belone gracilis (południowe rejony północnego Atlantyku, Morze Śródziemne).

Tryb życia: Stadna ryba otwartego morza, podchodząca latem po tarle w pobliże brzegów. W swych dalekich wędrówkach przypomina makrelę. Jest, podobnie jak i ona, świetnym pływakiem. Ścigana przez wrogów (tuńczyki, delfiny) często wyskakuje ponad powierzchnię wody. W swych wędrówkach tarłowych u wybrzeży brytyjskich pojawia się w marcu i kwietniu; w Morzu Północnym, cieśninie Kattagat oraz Wielkim i Małym Bełcie w kwietniu i maju. Trze się od maja do lipca, czasami do sierpnia. Ikra (od 1000 do 35 000 jaj o średnicy 3-3,5 mm) ma długie, lepkie wyrostki czepne, którymi przytwierdza się do roślin i kamieni. Po około 5 tygodniach wylęgają się 13-milimetrowe larwy. Młode ryby trzymają się przybrzeżnych wód.

Odżywianie: Zwierzęta planktonowe, kałamarnice, w starszym wieku również małe stadne ryby.